Kasvajaantigeen CA 125 (S-CA 125)

CA 125 on glükoproteiin, mida leidub munajuhade epiteelkoes, munasarja tsüstides ja endomeetriumi epiteelrakkudes ning vähemal määral ka teistes epiteelkudedes (bronhides, sooletraktis). Füsioloogiline funktsioon on seni teadmata.

Näidustus:

  • Munasarja kasvajate diagnoosimine postmenopausis naistel (koos ultraheliuuringuga)
  • Munasarja kasvajate ravi ja haiguse kulu kontroll
  • Ei sobi sõeluuringuks

CA 125 kasutamist munasarjavähi diagnostikas piirab madal spetsiifilisus, sest CA 125 tõusnud väärtusi leitakse ka paljude teiste pahaloomuliste kasvajate ning mitmete muude haiguste ning füsioloogiliste seisundite (menstruatsioon ja rasedus) korral. CA 125 sisaldus veres suureneb menstruatsiooni ja raseduse ajal tavaliselt mitte üle 100 U/mL. Valepositiivsus on 11 – 33%.

Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

CA 125 kõrged väärtused:

Pahaloomulised kasvajad
Sagedus
Muud haigused
Sagedus
Ovariaalkartsinoom
kuni  85%
Maksatsirroos
kuni 80%
Pankrease kartsinoom
kuni 60%
Peritoniit
kuni 75%
Sapiteede kartsinoom
kuni 50%
Endometrioos
kuni 55%
Rinnanäärme kartsinoom
kuni 40%
Pankreatiit
kuni 25%

CA 125 spetsiifilisus munasarjavähile varieerub <50%-st 1. staadiumis kuni >90%-ni 3. – 4. staadiumi kartsinoomide korral. Palpatoorselt või sonograafiliselt leitud suure kolde olemasolul väikeses vaagnas tõuseb pahaloomulise protsessi olemasolu tõenäosus koos CA125 väärtuse tõusuga. Siiski ei kaasne munasarjavähiga alati CA 125 sisalduse suurenemist ja healoomulised günekoloogilised haigused võivad anda samuti väga tugevat CA 125 väärtuse tõusu. Sel juhul ei ole kõrged CA 125 väärtused mitte protsessi pahaloomulisuse kinnitajaks, vaid üksnes sellele viitavaks näitajaks.

Juba diagnoositud munasarjavähi korral kasutatakse CA 125 määramist ravi efektiivsuse ja haiguse kulu jälgimisel. Selleks on vajalik markeri ravieelse algkontsentratsiooni teadmine. Reeglina väheneb kasvaja täielikul eemaldamisel CA 125 kontsentratsioon 75 – 90% lähtekontsentratsioonist esimese nädala jooksul ning 2 – 3 nädalaga peaksid CA 125 väärtused normaliseeruma.

Kõrged ravijärgsed väärtused näitavad, et tegemist on püsiva kasvajalise aktiivsusega.