Kartsinoembrüonaalne antigeen (S-CEA)

Kartsinoembrüonaalne antigeen on glükoproteiin. Kuigi CEA-d leidub loote esimesel kuuel kuul sooles, maksas ja pankreases, on tema bioloogiline funktsioon loote arengus ebaselge. Vähesel määral sünteesitakse CEA-d ka täiskasvanu jämesoole limaskestas, kopsudes, põrnas, maksas, sooles jm. CEA sisalduse suurenemine veres on täheldatav erineva lokalisatsiooniga vähivormide ja mitmete krooniliste põletikuliste protsesside korral.

Näidustus:

  • Kolorektaalse adenokartsinoomi retsidiivide varajaseks kindlakstegemiseks
  • Metastaseerunud rinnavähi ravi jälgimisel
  • Luu- ja kopsuvähi metastaaside avastamisel

CEA spetsiifilisus ja tundlikkus kasvajate diagnostikas on küllaltki madal. Esineb korrelatsioon preoperatiivse CEA kõrge väärtuse ja retsidiveerumise ning metastaseerumise kõrgenenud riski vahel.

Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

CEA kõrged väärtused:

Muud haigused
Sagedus
Pahaloomulised kasvajad
Sagedus
maksa tsirroos
30%
kolorektaalkartsinoom
80%
hemodialüüs
30%
pankreasekartsinoom
60%
soole  polüpoos
15%
rinnakartsinoom
40%
hepatiit
15%
kopsukartsinoom
45%
kopsuhaigused
15%
sapiteede kartsinoom
50%
hemorroidid
12%
maokartsinoom
50%
pankreatiit
10%
söögitoru kartsinoom
40%
neeruhaigused
10%
emaka kartsinoom
35%
haavandtõbi
5%
ovariaalkartsinoom
25%
sapikivid
5%
   

Kolorektaalkartsinoomi (CRC) puhul korreleerub CEA sisaldus pöördvõrdeliselt retsidiivide tekke ajaga, samas sõltudes tuumori staadiumist, tihedusest ja diferentseerumisastmest. Madalalt diferentseerunud kasvaja võib vähem produtseerida CEA-d, kuigi on pahaloomulisem kui keskmiselt ja kõrgelt diferentseerunud CRC. Preoperatiivse kiiritusravi ajal püsima jääv kõrge CEA väärtus näitab, et kasvaja on radiatsioonialast väljas. Samuti on prognostiliselt halb preoperatiivse kemoteraapia ajal püsiv suur CEA sisaldus. CEA kontsentratsioon seerumis võib suureneda 4 – 6 kuud enne retsidiivide kliinilist avaldumist. Postoperatiivseks jälgimiseks soovitatakse CEA-d mõõta 3 esimest aastat iga kuu ja edasi 2 aastat kolme kuulise intervalliga. Radikaalse operatsiooni puhul langeb CEA väärtus 4 – 6 nädalaga (poolestusaeg t ½ 3 – 11 päeva). Vastasel juhul on tegemist mitteradikaalse operatsiooniga, kasvaja kiire retsidiiviga või metastaseerumisega.