Krüoglobuliinid (S-Cryo)

Krüoglobuliinid on veres tsirkuleerivad valgud (immuunglobuliinid G, A, M ja nende kompleksid koos komplemendi komponendiga), mis kehatemperatuurist madalamal (< 37 °C) temperatuuril sadenevad (pretsipiteeruvad) moodustades geeli või kristallid ja soojenemisel (> 37 °C) lahustuvad. Sadenenud krüoglobuliinid võivad kahjustada väikeseid veresooni, mis sõltuvalt asukohast põhjustavad koekahjustusi, nahalööbeid, verevalumeid ja raskematel juhtudel gangreeni. Krüoglobuliinid võivad aktiveerida ka immuunsüsteemi ja immuunkomplekside teket, mis ladestuvad kudedes ja organites põhjustades põletikke. Väikeses koguses võib krüglobuliine veres esineda ka tervetel, kuid väljendunud krüoglobulineemia võib esineda mitmete haigusseisundite korral ja anda erinevat kliinilist sümptomaatikat:

  • Nahakahjustused halva verevarustuse tõttu, lillaka värvusega nahakahjustused jalgadel, jalahaavandid
  • Mikroveresoontes moodustunud krüoimmuunkompleksid võivad põhjustada vaskuliiti mitmetes organites, nt nahas, neerudes, maksas, liigestes

Krüoglobulineemiat esineb mitmesuguste haigusseisundite korral, sealhulgas infektsioonid, nt. hepatiit C, autoimmuunhaigused (nt. Sjögreni sündroom, SLE, RA jt) ja kasvajad (nt. müeloom). Krüoglobulineemia ei ole nendele seisunditele spetsiifiline ega diagnostiline, kuid on üks nendega seotud sümptom.

Krüoglobuliine on kolme tüüpi:

I tüüp – monoklonaalne immunoglobuliin, mis esineb müeloomi, Morbus Waldenströmi, lümfoomiga patsientidel, samuti Raynaud’ sündroomi korral

II tüüp – monoklonaalsete ja polüklonaalsete immunoglobuliinide segu, seda võib täheldada kroonilise C-hepatiidi, HIV infektsiooni korral, harvem HBV, EBV, bakteriaalsete ja parasitaarsete infektsioonide korral

III tüüp – polüklonaalsed immunoglobuliinid, seda tüüpi võib täheldada autoimmuunhaigustega patsientidel (SLE, RA, Sjögren’i sündroom jt)

Seerumi positiivse krüoglobuliini tulemuse alusel ei saa kindlaks teha krüoglobuliini tüüpi ega kogust.

Näidustus: Kahtlus krüoglobulineemia esinemisele

Proovimaterjal: seerum; enne vere võtmist peab patsient peab viibima 30 minutit soojas ruumis. Vereanalüüsi võtmiseks kasutatakse eelsoojendatud 37 °C (vähemalt 1 h) süstalt ja lisandita katsutit. Patsiendilt proovi võtmisel peavad proovivõtja käed olema soojad. Kogutud proov hoitakse 4 tundi temperatuuril 37 °C, eraldatakse seerum ja transporditakse püstises asendis temperatuuril 2–8 °C. Saabunud proove hoitakse 5-7 päeva temperatuuril 2-8 °C ja seejärel hinnatakse.

Analüüsimeetod: Pretsipitatsioon

Tõlgendus:

Positiivse tulemuse põhjused:

  • Infektsioonid, peamiselt C-hepatiit, harvem HBV, HIV, EBV jt
  • Süsteemsed sidekoehaigused (RA, SLE, Sjögreni sündroom jt)
  • Müeloom, M Waldenström, lümfoomid, leukeemiad

Kasutatud kirjandus:

  1. WALLACH ´S INTERPRETATION OF DIAGNOSTIC TESTS (9TH EDITION) 2011
  2. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns, DE. Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. 6th ed. US: Elsevier Inc; 2014.
  3. https://labtestsonline.org.uk/tests/cryoglobulin