Interleukiin 6 ja interleukiin 8 seminaalplasmas ja eesnäärmesekreedis (SemP-IL-6/-8; PrF-IL-6/-8)

Tsütokiinid on leukotsüütide ja teiste rakkude poolt sünteesitavad valgud, mis omavad rolli põletiku ja immuunvastuse reguleerimisel ning samuti kudede kahjustuse tekkel ja paranemisel.

Tsütokiinid ja tsütokiinidega seotud faktorid jagunevad:

  • Proinflammatoorsed – näit. IL-1, IL-6, IL-8; TNF ja interferoon-γ
  • Anti-inflammatoorsed – näit. IL-10, IL-1ra
  • Regulatoorsed tsütokiinid – näit. IL-2, IL-3, IL-4, IL-5, IL-7

Proinflammatoorsete ja antiinflammatoorsete tsütokiinide tasakaal määrabki ära koekahjustuse ja põletiku lõpptulemuse.

Tsütokiinil IL-6 on oluline roll organismi vastuses vigastustele ja nakkustele. IL-6 kontsentratsiooni tõus veres on ägedate süsteemsete põletike markeriks.

IL-8 on üks põhilistest põletikulise vastuse mediaatoritest, mille ülesandeks on põletikukoldes aktiveerida polümorfonukleaarseid leukotsüüte. IL-8 tõusu veres on seostatud nii psoriaasi kui ka oksüdatiivse stressiga.

IL-6 ja IL-8 kontsentratsiooni tõus seminaalplasmas võib olla lokaalse põletiku markeriks. Tsütokiinide tõus võib viidata prostatiidile, kroonilisele väikevaagna valusündroomile/kroonilisele prostatiidile ja/või mittespetsiifilisele uretriidile. Krooniline väikevaagna valusündroom/krooniline prostatiit on haiguslik seisund, mida iseloomustab genitaalne või väikevaagna piirkonna valulikkus, enamasti ilma bakteriaalse urogenitaaltrakti infektsioonita. Seda sündroomi seostatakse urineerimishäirete ja seksuaaldüsfunktsiooniga ning neil patsientidel esineb tihti uriinis, eesnäärme sekreedis ja seemnevedelikus leukotsüüte, mis viitavad põletikulistele reaktsioonidele.

Näidustus:

  • Prostatiidi diagnostika
  • Kroonilise väikevaagna valusündroomi diagnostika

Uuritav materjal: seminaalplasma, eesnäärmesekreet

Analüüsimeetod: xMAP (multianalyte profiling)

Referentsväärtus:

Tervetel isikutel on seminaalplasma IL-6 mediaanväärtus 16 ng/L (pg/mL), IL-8 mediaanväärtus 1984 ng/L (pg/mL); 75 protsentiili väärtused on vastavalt 26 ng/L (pg/mL) ja 2444 ng/L (pg/mL).

Eesnäärmesekreedis on interleukiinide sisaldus seminaalplasmast kõrgem, keskmine väärtus on kirjanduse andmetel IL-8-l 2800 ng/L (pg/mL), IL-6 normväärtused eesnäärmesekreedis pole teada.

Tõlgendus:

IL-6 ja IL-8 kontsentratsiooni tõus seminaalplasmas viitab prostatiidile, kroonilisele väikevaagna valusündroomile ja/või mittespetsiifilisele uretriidile.