Prokaltsitoniin (S-PCT)

Prokaltsitoniin (PCT) on kilpnäärme parafollikulaarsetes C-rakkudes sünteesitav valk, mis on kaltsiumi ja fosfaatide ainevahetust reguleeriva kaltsitoniini eelhormooniks. Normaalselt piirdub PCT süntees kilpnäärmekoega ja selle sisaldus veres on madal (< 0,05 ng/mL). Raskete bakteriaalsete infektsioonide, sepsise, sh septilise šoki korral sünteesitakse PCT bakteriaalsete toksiinide ja põletikumediaatorite (IL-1β, TNFα, IL-6) toimel paljudes organites ja kudedes. Kilpnäärmekoe väliselt toodetud prokaltsitoniinist kaltsitoniini ei sünteesita. PCT tase korreleerub sepsise raskusastmega.

Näidustus:

  • Sepsise diagnostika, haiguse prognoosi ja ravi efektiivsuse hindamine
  • Kahtlus bakteriaalse põletikulise protsessi generaliseerumisele
  • Bakteriaalse ja ebaselge etioloogiaga põletike diferentsiaaldiagnostika
  • Raske viirusinfektsiooniga, sh COVID-19 patsientide korral võimaldab hinnata bakteriaalse nakkuse lisandumist ja haiguse progresseerumist
  • Antibakteriaalse ravi alustamise vajaduse hindamine

Analüüsimeetod: magnetiliste mikroosakestega kemoluminestsents immuunmeetod (CMIA)

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

Raske bakteriaalse infektsiooni korral hakkab PCT kontsentratsioon veres tõusma juba 2-6 tundi peale infektsiooni algust ja eduka antibakteriaalse ravi korral langeb kiiresti kuna PCT poolestusaeg on umbes 24h. PCT võimaldab varajasemat sepsise diagnostikat ja paremat haiguskulu monitoorimist kui CRP. Võrdluseks: CRP tõuseb 12-24 h jooksul ja püsib kõrgena 3-7 päeva. Kõrgenenud ja dünaamikas tõusvad PCT väärtused on halva prognostilise tähendusega.

PCT tulemusi tuleks interpreteerida järgmiselt:

 < 0,5 ng/mL Sepsis, septiline šokk on ebatõenäoline, võimalik on lokaalne bakteriaalne infektsioon.
 0,5 – 2,0 ng/mL Oluline süsteemne põletikureaktsioon, raske sepsis on ebatõenäoline, kaaluda antibakteriaalse ravi vajadust. Soovitatav on korrata määramist 6 – 24 tunni jooksul.
 ≥ 2,0 ja < 10 ng/mL Sepsis on tõenäoline, risk organpuudulikkuse tekkeks
 ≥ 10 ng/mL Raske sepsis, septiline šokk on tõenäolised, kõrge risk organpuudulikkuse tekkeks.
 

Raske viirusinfektsiooniga, sh COVID-19 patsientide korral võimaldavad PCT kõrgenenud väärtused otsustada bakteriaalse nakkuse lisandumise ja haiguse progresseerumise üle. COVID-19 kergema kulu korral jäävad PCT väärtused enamikel juhtudest < 0,5 ng/mL, bakteriaalse infektsiooni lisandumisel ja haiguse progresseerumisel PCT tase tõuseb ja väärtustel > 0,5 ng/mL võib olla tegemist süsteemse põletikureaktsiooniga.

Prokaltsitoniini sisaldus veres võib olla kõrgenenud järgmistel põhjustel ka ilma bakteriaalse infektsioonita: kilpnäärme medullaarne kartsinoom, kopsu väikerakuline vähk, raske hulgitrauma järgne seisund, malaaria, süsteemne seeninfektsioon, mahukad kirurgilised operatsioonid, põletused, viiruhepatiidid, raske maksatsirroos jt.Prokaltsitoniini madal väärtus ei välista bakteriaalse infektsiooni esinemist, sest analüüs võib olla antud haiguse liiga varajases staadiumis, samuti ei tõuse PCT tase Chlamydia pneumoniae ja Mycoplasma pneumoniae nakkuse korral, lokaalse infektsiooni (nt abstsess) korral, subakuutse endokardiidi esinemisel.Sepsise diagnostikas tuleb PCT väärtuseid hinnata koos kliinilise pildi, teiste laboratoorsete analüüside ja uuringute tulemustega.