PSA on eesnäärme epiteelrakkudes produtseeritud koespetsiifiline glükoproteiin. PSA-d võib leida eesnäärmejuhade epiteeli tsütoplasmast ja juhade valendiku sekreetidest. PSA kontsentratsioon seerumis on normaalselt väga madal, kuid tõuseb eesnäärme haiguste korral.
Näidustus:
- Eesnäärme healoomulise hüperplaasia (BPH) diagnoosimine
- Eesnäärmevähi varajane avastamine
- Eesnäärmevähi diagnoosiga patsientide jälgimine
- Eesnäärmevähi ravi efektiivsuse hindamine
Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod
Referentsväärtused vt tabelist
Vastavalt Eesti Perearstide Seltsi ja Eesti Uroloogide Seltsi poolt koostatud meeste kusemishäirete käsitlus- ja ravijuhendile (Meeste kusemishäirete käsitlus- ja ravijuhend perearstidele. Aprill 2011, Eesti Arsti lisa) kasutatakse alates 1. juunist 2011 PSA tulemuste tõlgendamisel eesnäärmevähi riski hindamiseks vanusespetsiifilisi mediaanväärtusi.
PSA on esimese valiku kasvajamarker, mida võib kasutada prostata vähi diagnoosi püstitamisel. PSA sisaldus veres on suur patsientidel, kellel on eesnäärmevähk, eesnäärme healoomuline hüperplaasia või muud kuseteede kudede põletikud. Vanusespetsiifilisest mediaanist madalama PSA väärtusega meeste eesnäärmevähki haigestumise risk on madal ja neil võib PSA testi korrata 4 aasta pärast. Üle 75-aastastel meestel, kelle PSA hulk on < 3 µg/L, pole edaspidine PSA jälgimine vajalik, sest nende risk surra eesnäärmevähki on väga madal. Suurem on vähirisk meestel, kelle PSA väärtus ületab kahekordset PSA vanuselist mediaani.
PSA sisaldus ei tohi olla aluseks eesnäärmevähi staadiumi määramisel.
PSA kontsentratsiooni määramist kasutatakse ka eesnäärme vähi retsidiivide avastamiseks opereeritud või medikamentoosset ravi saanud patsientidel. Esimene analüüs on soovitav määrata 1 kuu pärast operatsiooni.
Ravi 5α-reduktaasi inhibiitoritega vähendab PSA sisaldust veres poole võrra.