Materjal võetakse emakakaela ekto- ja endotserviksilt. Enne materjali võtmist tuleb eemaldada emakakaelalt limakork (rohke lima raskendab proovi hindamist).
Soovitatav kasutada kahte võtmisvahendit – spaatlit ja endotservikaalset tsütoharja:
- Spaatliga tõmmatakse 360-kraadise ringja liigutusega üle ektotserviksi (joonis 5).
- Endotservikaalne materjal võetakse kaelakanalist tsütoharjaga, roteerides harja 90 kraadi ulatuses (joonis 6).
Joonis 5. Materjali võtmine ektotserviksilt spaatliga
Joonis 6. Materjali võtmine endotserviksilt tsütoharjaga
Saadud materjalid (ekto- ja endotservikaalne)kantakse ühele alusklaasile (joonis 7):
- Spaatlil olev ektotserviksi materjal tuleb kanda alusklaasi ühele otsale õhukese kihina ühe liigutusega.
- Tsütoharjal olev endotserviksi materjal tuleb kanda alusklaasi teisele otsale, roteerides tsütoharja.
Joonis 7. Materjali kandmine alusklaasile
Naise erinevad füsioloogilised seisundid võivad mõjutada PAP-testi võtmise tulemust. Näiteks raseduse ajal kipub tsütoharjaga materjali võtmisel emakakael kergesti veritsema,mis põhjustab mitteadekvaatse materjali saamise. Sellisel juhul soovitatakse tsütoharja asemel kasutada Cervex-Brush´i® (joonis 8).
Joonis 8. Materjali võtmine kasutades Cervex-Brush´i®
Kui rakuline materjal on alusklaasile kantud, tuleks preparaat koheselt fikseerida kas 95-96% etanoolis vähemalt 30 min või kasutades aerosooli (nt CytoFixx, Heinz Herenz). Pihustada seda 20-30 cm kauguselt alusklaasist (joonis 9).
Joonis 9. Materjali fikseerimine aerosooliga
MATERJALI ADEKVAATSUST MÕJUTAVAD:
• Menstruaaltsükkel – proov võtta menst ruaaltsükli 7.-15. päeval, kui on vähem proovi hindamist segavat verd ja lameepiteeli rakkude tsütolüüsi.
• Põletik – kui naisel on põletik, siis soovitatakse enne ravida ja võtta proov 3 kuud peale ravi lõppu, sest põletikulised elemendid segavad proovi hindamist ning samuti reaktiivsed rakulised muutused võivad anda vale-negatiivse või vale-positiivse tulemuse.
• Atroofia
• Postpartum – soovitatakse PAP-test võtta mitte enne kui 3 kuud peale sünnitamist, et vältida vale-negatiivseid ja -positiivseid tulemusi.
• Emakakaela mehaaniline või keemiline ärritus – soovitatakse mitte võtta proov enne 48 tunni möödumist vaginaalsete medikamentide kasutamist. Vahetult peale kolposkoopiat ei võeta PAP-testi.
• Radioteraapia – põhjustab erinevaid rakulisi muutusi.