Meeste peamiseks androgeenseks hormooniks on testosteroon, mida sünteesitakse testiste Leydigi rakkudes ning mille paljude funktsioonide hulka kuulub osalemine spermatogeneesis ning sugunäärmete ja väliste suguorganite kasvu ja funktsiooni stimuleerimises. Naistel produtseeritakse testosterooni munasarjade theca interna rakkudes ja neerupealistes. Sünteesi stimuleerib luteiniseeriv hormoon (LH).
Enamus veres ringlevast testosteroonist on seotud suguhormoone siduva globuliiniga (SHBG) ja nõrgemalt ka albumiiniga. Vaba fraktsioonina on meestel 1 – 3% ja naistel 0,5 – 1,3% testosteroonist.
Androgeenid stimuleerivad karvakasvu kubeme ja aksillaarpiirkonnas, suurendavad liibidot ning mõjutavad välissuguelundite kujunemist.
Näidustus:
Naistel:
- Steriilsuse põhjuste selgitamine
- Kahtlus hüperandrogeneemilisele ovariaalpuudulikkusele
- Androgeene produtseeriva kasvaja diagnostika ja hirsutism
Meestel:
- Hüpogonadismi diagnostika, infertiilsuse ja teiste seksuaalsete düsfunktsioonide ning impotentsuse uurimine
Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod
Referentsväärtused: vt tabelist
Tõlgendus:
Munasarjades on folliikuli küpsemiseks vajalik östrogeenide balansseeritud ülekaal androgeenide suhtes. Hüperandrogeneemia kutsub esile östrogeenide-androgeenide tasakaalu muutumise androgeenide kasuks nii otseselt kui ka kaudselt perifeerses rasvkoes toimuvate protsesside kaudu. Hüperandrogeneemia korral toimub perifeerses rasvkoes androgeenide metaboliseerumine östrogeenideks, mis kutsub esile LH suurenenud vabanemise hüpotalamusest ja FSH sekretsiooni pidurdumise. FSH sekretsiooni vähenemine viib östradiooli defitsiidile munasarjades ning kuna suurenenud LH vabanemine stimuleerib androgeenide sünteesi theca interna rakkudes, siis sellega kaldub östrogeenide-androgeenide suhe androgeenide kasuks. Androgeenide ülekaal põhjustab areneva folliikli atreesiat ning munasarjades toimuvad polütsüstilistele munasarjadele iseloomulikud muutused, mille kliiniliseks väljenduseks on hirsutism või virilism.
Testosterooni kõrged väärtused:
-
Naistel polütsüstilised munasarjad (FSH – LH suhte muutumine LH kasuks), munasarjade ja neerupealiste androgeene produtseerivad kasvajad, ravimid – androgeenid, anaboolsed steroidid, glükokortikoidid, kontratseptiivid, antiepileptikumid
-
Meestel hüpertüreoidism, adrenaalne tuumor, poistel varane puberteet
Testosterooni madalad väärtused:
-
Meestel primaarne ja sekundaarne hüpogonadism, Klinefelteri sündroom, Down’i sündroom, hiline puberteet, hüpopituitarism, orhidektoomia, pikemaajaline alkoholi tarbimine, raske füüsiline koormus, östrogeenteraapia
Androgeenide päritolu selgitamiseks saab kasutada 95% ulatuses neerupealistest pärineva DHEAS määramist või deksametasoontesti. Kui mõlema androgeeni tase on referentsväärtuse piires, kuid kliiniliselt on ilmne androgeenide üleproduktsioon, siis viitab see ülemäärasele vabale testosteroonile ning SHBG hulga vähenemisele. Selline olukord võib kaasneda näiteks hüpotüreoosiga.
Hüpertüreoosi puhul SHBG sisaldus suureneb. See toob endaga kaasa vaba testosterooni hulga vähenemise ja kerge hüpogonadismi, kuigi testosteroon jääb normi piiridesse.
Paremaks hüpogonadismi diagnoosimiseks soovitatakse teha testosterooni stimulatsioonitest. Üks võimalus on kooriongonadotropiini test.