Autoimmuunsed hepatiidid

Autoimmuunsed hepatiidid on kroonilised geneetiliselt predisponeeritud ebaselge etioloogiaga üle kuue kuu kestvad maksapõletikud. Autoimmuunsed hepatiidid moodustavad ca 20% kroonilistest hepatiitidest. On levinud üle maalima, esinemissagedus Lääne- Euroopas ja Põhja- Ameerikas 50-200/miljoni inimese kohta. Naised põevad sagedamini, haigestuvad vanuses 10-30 eluaastat ja postmenopausis.

Väga oluline on autoimmuunse hepatiidi avastamine ja ravi varases staadiumis, sest ravimata kerge kuluga hepatiit progresseerub maksatsirroosiks ca 15 aastaga. Äge ravimata autoimmuunne hepatiit võib lõppeda surmaga 50% haigetest 3- 5 aasta jooksul. Laboratoorsed uuringud võimaldavad varakult haigust diagnoosida, samuti teostada diferentsaaldiagnostikat teistest hepatiitidest, autoimmuunhaigustest ja alustada varakult haigusspetsiifilise raviga.

Haiguseid iseloomustab seerumis transaminaaside tõus, hüpergammaglobulineemia (IgG tõus) ja spetsiifiliste autoantikehade esinemine. Maksakoe  histoloogilisel uuringul on leitavad periportaalsele hepatiidile ja fibroosile iseloomulikke muutuseid.

Autoimmuunsete hepatiitide alatüüpe eristatakse  autoantikehade uuringutega:

  • I tüüpi autoimmuunne hepatiit (ca 90% AIH-st):

Silelihaskoevastased antikehad (S-ASMA, F-aktiin IgG) on positiivsed kõrges tiitris 60-90% haigetest. Tuumavastased autoantikehad (S-ANA) seerumis tõusevad esimesena, kaudsel immuunfluorestsentsmmetodil annavad homogeense või granulaarse mustrihelenduse. I tüüpi AIH esineb rohkem täiskasvanutel.

  • II tüüpi autoimmuunne hepatiit (ca 10% AIH-st):

Maksa-neeru mikrosoomide vastased antikehad (S-LKMA IgG, IgA, IgM), antigeeniks on tsütokroom P450 2D6. Esineb lastel, ANA negatiivne.

  • III tüüpi autoimmuunne hepatiit, mis esineb harva:

Antikehad on suunatud maksa lahustuva antigeeni vastu (S- SLA).