Insuliinisarnast kasvufaktorit siduv proteiin 3 (S-IGFBP-3)

IGFBP-3 on peptiid, mis osaleb rakkude kasvu regulatsioonis. > 95% seerumis esinevast IGF-1-st on seotud kandurvalkudega, mida eristatakse kuus klassi. Neist tähtsaim on kandurvalk IGFBP-3. Ta seob sarnase afiinsusega nii IGF-1 kui IGF-2. Põhiline IGFBP-3 sünteesi reguleeriv hormoon on kasvuhormoon (GH). Erinevalt kasvuhormoonist, mis vabaneb episoodiliselt ning mille sisaldus veres kõigub ööpäeva jooksul märkimisväärselt, on IGFBP-3 (samuti IGF-1) hulk stabiilne ja selle määramiseks ei ole vajalik koormuskatse (vt ka IGF-1).

IGFBP-3 sisaldus suureneb lapse- ja puberteedieas (suurim sisaldus 14 – 16 aastastel), täiskasvanuks saades hakkab tasapisi langema. Lisaks vanusele mõjutavad sisaldust ka suguline areng, toitumine ning maksa ja neerude funktsioon.

Näidustus:

  • Kasvuhäirete diagnoosimine lastel
  • Akromegaalia diagnosimine ja ravi jälgimine
  • Kasvuhormooni asendusravi jälgimine

Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod

Referentsväärtused vt tabelist (sõltuvad vanusest, seetõttu on vajalik interpreteerimiseks märkida saatelehele patsiendi sünniaeg).

Tõlgendus:

Kasvuhormooni normaalse sekretsiooni korral võib siiski esineda mõnedel patsientidel madalamaid või kõrgemaid IGF-1 väärtusi. Sel juhul võib olla vajalik IGF-1 kandurvalgu – IGFBP-3 hulga koos määramine. Informatiivseks peetakse ka nende markerite suhet (IGF-1/IGFBP-3), millest saab arvutada vaba IGF-1 indeksi.

Lastel eelistatakse GH defitsiidi korral määrata IGFBP-3 sisaldust, mille kontsentratsioon normaalselt on mitu korda suurem kui IGF-1 kontsentratsioon. Nii välditakse mõõtmisvigu, mis võivad tekkida analüüsimetoodika alumise mõõtmispiiri läheduses.

IGFBP-3 madalad väärtused, mis ei ole tingitud kasvuhormooni defitsiidist:

  • Alatoitumus ja pikaajaline paast
  • Maksapuudulikkus
  • Diabeet

IGFBP-3 kõrged väärtused:

  • Krooniline neerupuudulikkus