Uriini sademe mikroskoopia (U-Sed-m)

Näidustus:

Peamiselt silindrite ja epiteelirakkude avastamiseks. Kui ribaanalüüsiga on erütrotsüütide, leukotsüütide ja valgu tulemused negatiivsed, siis enamasti ei ole mikroskopeerimine vajalik.

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

  • Leukotsüüdid

Neutrofiile esineb nii kuseteede infektsioonide kui ka muude seisundite puhul. Lümfotsüüdid on seotud krooniliste põletike, viirushaiguste ja neerutransplantaadi äratõukereaktsiooniga.

  • Erütrotsüüdid

Hematuuria on oluline kuseteede- ja neeruhaiguste tunnus. Võib peegeldada üldist kalduvust veritsusele. Preanalüütiline faas on väga oluline: vältida saastumist menstruaalverega ning füüsilist koormust enne proovivõttu.

  • Epiteelirakud

Uriini sattunud epiteelirakud võivad aidata lokaliseerida kuseteede haigust.

    • Lameepiteeli rakud pärinevad välistelt suguelunditelt või kusiti lõpuosast ning on märk ebakvaliteetsest proovivõtust. Erandiks on siin rasedad, kellel on lameepiteeli irdumine suurem.
    • Transitoorse epiteeli rakud katavad kuseteid mitme kihina neeruvaagnast kuni kusepõieni naistel ja kusiti algusosani meestel. Transitoorse epiteeli rakke leidub sageli kuseteede infektsioonide ja mitte-infektsioossete uroloogiliste haiguste puhul.
    • Tuubulusepiteeli rakud esinevad peamiselt ägeda tubulaarse nekroosiga ja ägeda interstitsiaalse nefriidiga haigete uriinis ning neeru transplantaadi äratõuke reaktsiooni puhul. Samuti võib neid esineda glomerulonefriitide puhul.
  • Silindrid

Silindrid moodustuvad distaalsetes väänilistes torukestes ja kogumistorukestes. Silindrites võib leiduda plasmavalke, lipiide, erinevaid rakke, mikroorganisme, pigmente (hemoglobiini, müoglobiini, bilirubiini) ja kristalle. Üksikud hüaliinsilindrid võivad esineda tervel inimesel hommikuses esimeses kontsentreeritud uriinis.

  • Mikroobid

Mikroobid on sademes avastatavad tavaliselt alates kontsentratsioonist 105/ml. Mõnikord võib uriinist leida Trichomonas vaginalis´t ja Candida´t.

  • Kristallid

Enamusel juhtudel ei ole kristallide leiul kliinilist tähendust, kuna see võib olla tingitud oksalaatide- või uraatiderohke toidu söömisest või proovi seismisest jahedas või uriini pH-st. Tähtsust omab kristallide leid korduva neerukivide tekke puhul või ägeda neerupuudulikkusega haigetel.