Makroprolaktiin (S-Prol macro)

Veres esineb prolaktiin mitmel erineval kujul:

  • Bioaktiivne monomeer molekulmassiga 23kDa (little) 60-90% kogu prolaktiinist
  • Prolaktiin molekulmassiga 40-60kDa (big) 15-30% kogu prolaktiinist
  • Prolaktiin molekulmassiga >100kDa (big-big) 0-10% kogu prolaktiinist

Makroprolaktiin on suure molekulmassiga (big-big) prolaktiini ja anti-PRL IgG (autoantikeha) kompleks. See kompleks on bioloogiliselt inaktiivne, kuid põhjustab prolaktiini valekõrgeid väärtusi.

Makroprolaktiini sisaldavate proovide hulk on ligikaudu 8-20%. Makroprolaktiini fraktsiooni hulga määramiseks kasutatakse proovi sadestamist polüetüleenglükooliga (PEG).

Näidustus:

Kõik prolaktiini tulemused, mis on >1060 mlU/L, peab makroprolaktineemia suhtes üle kontrollima enne patsiendile edasiste uuringute ja ravi määramist.

Analüüsimeetod: PEG sadestamine ja kemoluminestsentsmeetod

NB! Makroprolaktiini saab tellida ainult koos prolaktiiniga Makroprolaktiini paneeli koosseisus

Tõlgendus:

  • Makrofraktsiooni hulk >60% (prolaktiini väärtus peale PEG-ga sadestamist <40% algsest väärtusest) – proovimaterjalis on makroprolaktiini molekulid
  • Makrofraktsiooni hulk <40% (prolaktiini väärtus peale PEG-ga sadestamist >60% algsest väärtusest) – proovimaterjalis ei ole makroprolaktiini
  • Makrofraktsiooni hulk 40 – 60% – makroprolaktiini olemasolu on kahtlane

Kui prolaktiini väärtus peale sadestamist ületab ülemise referentsväärtuse piiri, võib patsiendil üheaegselt olla nii makroprolaktineemia kui tõeline hüperprolaktineemia. Kuna proovi PEG-ga töötlemisel sadestub välja ka osa monomeersest prolaktiinist, võivad ülemise referentsväärtuse lähedal olevad prolaktiini väärtused samuti viidata hüperprolaktineemiale.