Ninakaape mikrobioloogiline uuring

Äge sinusiit on üks sagedamini esinev tervisehäire. Haiguse sümptomiteks on peavalu, survetunne ja palpatoorne valulikkus põskkoopa piirkonnas. Ägeda sinusiidi diagnoosimisel on kõige objektiivsem uuringumaterjal siinusepunktaat. Kuna selle materjali kättesaamine on patsiendile ebamugav, kasutatakse uuringumaterjalina ninaneelukaabet, mida on lihtsam võtta. Ninaneelukaape puhul tuleb arvestada, et see on kontamineerunud normaalse mikroflooraga ja paljud bakterid võivad esineda nii kandjal kui ka infektsioonide puhul. Ülemiste hingamisteede mikrofloorasse kuuluvad α-hemolüütiline streptokokk, Staphylococcus spp., Micrococcus spp., Neisseria spp., Moraxella spp., Corynebacterium spp. (va C. diphtheriae), Haemophilus spp.

40%-l ei leita mikrobioloogilise külvi abil tekitajat. Sellisel juhul võib olla tegemist viirusinfektsiooniga (Rhinoviirus, Gripiviirus, Paragripiviirus, Adenoviirus), Mycoplasma pneumoniae või Chlamydophila pneumoniae infektsiooniga. Kroonilise sinusiidi puhul on sagedasemateks tekitajateks Aspergillus spp. ja anaeroobid.

Läkaköha diagnoosimiseks tuleb ninakaabe koheselt peale proovi võtmist külvata laborist saadud spetsiaalsele söötmele.

Ninkaabet uuritakse mikrobioloogiliselt ka osana infektsioonikontrollist MRSA kandluse ja puhangute kindlakstegemiseks haiglates.

Näidustus:

  • Kahtlus bakteriaalsele sinusiidile
  • Uuring läkaköhale
  • Uuring Staphylococcus aureus kandlusele

Uuritav materjal: Ninakaabe, siinusepunktaat

Analüüsimeetodid: Aeroobne külv söötmetele, haigustekitaja samastamine ja ravimtundlikkuse määramine

Tõlgendus:

50 %-l juhtudest on bakteriaalse sinusiidi tekitajateks Streptococcus pneumoniae ja Haemophilus influenzae. Ülejäänud tekitajad on Moraxella catarrhalis, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, enterobakterid ja anaeroobid.

Staphylococcus aureus võib esineda ninas peale viirusinfektsiooni, kuid võib olla ka sinusiidi tekitaja. Siinusepunktaadist väljakülvatud Staphylococcus aureus on tõenäoline infektsiooni tekitaja.