Inimese koorioni gonadotropiini süntees toimub platsenta trofoblastides alates hetkest kui embrüo on kinnitunud emakaseinale. hCG funktsiooniks on takistada kollaskeha (corpus luteum) lagunemist ja seeläbi toetada progesterooni sünteesi raseduse esimestel nädalatel nii kaua, kuni progesterooni hakkab tootma platsenta.
Näidustus:
- Raseduse tuvastamine
- Ektoopilise raseduse tuvastamine
- Lisauuring koorioni kartsinoomi, põismooli, munandivähi (teratoom, seminoom) diagnostikas ja ravi jälgimisel
Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod
Referentsväärtused vt tabelist
Tõlgendus:
Normaalse raseduse korral on hCG määratav seerumist 6 – 8 päeva pärast viljastamist ehk kolmanda rasedusnädala lõpuks.
Kontsentratsioon on kõige suurem (~100 000 IU/L) kolmandal raseduskuul, seejärel hakkab vähenema. Sünnituse järgselt langeb hCG kontsentratsioon raseduseelsele tasemele (<5 IU/L) 2 – 3 nädala pärast. Kui 3 nädalat pärast sünnitust ei ole hCG väärtused langenud raseduseelsele tasemele, võib põhjuseks olla platsenta retensioon emakas.
Mitterasedatel ja raseduse väga varases staadiumis (alla 6 päeva), mil hCG hulk ei ole veel jõudnud tõusta, on hCG kontsentratsioon <30 IU/L. Raseduse varajases staadiumis (I trimestri lõpuni) hCG kontsentratsioon kahekordistub 1,5 päeva tagant, st kaks või enam päeva hiljem samalt rasedalt kogutud proovimaterjali analüüsimisel peaks hCG kontsentratsioon olema kaks korda kõrgem. Raseduse neljanda nädala lõpuks on hCG keskmiselt 1000 – 2000 IU/L.
Kui hCG väärtus tõuseb liiga aeglaselt, jääb püsima või hoopis hakkab langema, viitab see emakavälisele (ektoopilisele) rasedusele või peetunud rasedusele. Ektoopilise raseduse ravijärgseks seireks tuleks hCG-d määrata iga 2 – 3 päeva tagant.
hCG kõrged väärtused:
- Füsioloogiline – mitmikrasedus
- Kaasasündinud arenguhäired ja loote haigusseisundid – anentsefaalia, nabasong, oligohüdroamnion, loote hüdrops, Downi sündroom, Patau sündroom, Kleinefelteri sündroom
- Pre-eklampsia, peetunud rasedus ja platsenta infarkt
- Kasvajad – munandivähk (seminoomi ja mitteseminoomitüüpi), trofoblasti kasvajad, koorioni kartsinoom, harva ka pankrease-, rinnavähi, melanoomide ja müeloomide korral
- Määratavas madalas kontsentratsioonis ka seedetrakti põletike korral
hCG madalad väärtused raseduse ajal:
- Emakaväline rasedus
- Spontaanne abort ja üsasisene surm
- Loote kromosoomanomaaliad (Turneri ja Edwardsi sündroom, Triploidia)
- Ähvardav raseduse katkemine
- Loote hüpotroofia
Meeste ja mitterasedate naiste kõrged hCG väärtused viitavad kasvajale.
Mittetrofoblastikoe tuumorite korral on hCG sisaldus madal (alla 1000 IU/L).
Mitteseminoomitüüpi munandivähi puhul tõusevad hCG väärtused üle 5000 IU/L. hCG korreleerub kasvaja massi ja haiguse prognoosiga.
Koorioni kartsinoomi ja põismooli korral on hCG produktsioon väga kõrge (200 000 – 1 000 000 IU/L), kusjuures kontsentratsioon suureneb ka raseduse teisel poolel.
Postoperatiivselt tuleks kemoteraapia ajal hCG sisaldust määrata igal nädalal, kuni see on langenud normaalsele tasemele. Kui hCG väärtused ei lange või hakkavad hoopis tõusma, on kahtlus, et trofoblastikude ei ole täielikult eemaldatud.