Türeoglobuliin (TG) on kilpnäärme folliikulite kolloidi peamine koostisosa ning osaleb nii türeoidhormoonide (T3 ja T4) sünteesis kui ka salvestamises.
Terve inimese vereringes on TG sisaldus väike (5 – 10 ng/mL). Kõrgemaid väärtusi võib ette tulla vastsündinutel ja raseduse 3. trimestri ajal.
Näidustus:
-
Papillaarse ja follikulaarse kilpnäärmevähi diferentsiaaldiagnostika
-
Kilpnäärme lõikuse järgse ravi jälgimine
Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod
Referentsväärtused vt tabelist
Tõlgendus:
TG kõrged väärtused:
-
Kilpnäärme diferentseerunud vähk ja selle kaugmetastaasid
-
Türeoidiit
-
Toksiline adenoom
-
Difuusne toksiline struuma
Papillaarse ja follikulaarse kilpnäärme vähi raviks kasutatakse radikaalset operatsiooni ja järgnevat kõrgedoosilist türoksiinravi TSH sekretsiooni pärssimiseks. Ravi ajal tuleb kontrollida TG kontsentratsiooni ja hoida see nullilähedasena. Neoplastilised kilpnäärmerakud on võimelised sekreteerima türeoglobuliini ka ilma TSH stimulatsioonita. Ravi ajal suurenev TG kontsentratsioon viitab mitteradikaalsele operatsioonile või metastaaside tekkimisele. TG sisaldus ei suurene kaela lümfisõlmede metastaaside puhul, küll aga luu- ja kopsumetastaaside puhul.
Retsidiivi või metastaseerumise kahtlusel opereeritud vähihaigel katkestatakse mõnikord 4 – 5 nädalaks türoksiinravi ja määratakse korduvalt TG kontsentratsiooni, et võrrelda neid raviaegsete TG väärtustega. TG kontsentratsiooni suurenemine viitab metastaseerumisele.
Kõigil operatsioonile suunatud patsientidel tuleks määrata TG sisaldust ka ilma kahtluseta pahaloomulisele protsessile ning perioodiliselt 1 – 2 aastat operatsiooni järgselt. Operatsioonieelne kõrge TG kontsentratsioon ja operatsioonijärgselt mitte vähenev TG kontsentratsioon viitab diferentseerunud vähi väikesele peitkoldele jääkkoes.
TG-antikehade suur sisaldus võib põhjustada TG kontsentratsiooni vähenemise ja juhtida valedele järeldustele. Seepärast on soovitav määrata koos TG-ga ka TG-antikehad.