Kreatiniin moodustub lihaskoes lihaskontraktsiooni metaboolse protsessi käigus kreatiinist ning eritub organismist peamiselt neerude kaudu. Tekkiva kreatiniini hulk on suhteliselt stabiilne ja otseselt seotud lihasmassiga.
Kreatiniini tulemuse alusel arvutatakse > 18 aastastel isikutel hinnanguline glomerulaarfiltratsioon (ingl k estimated Glomerular Filtration Rate eGFR), mis väljendatakse mL/min/1,73 m2 standardkehapindala kohta CKD-EPI (Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration) valemi järgi.
Valem arvestavab seerumi/plasma kreatiniini, patsiendi vanust ja sugu. eGFR arvutus teostatakse automaatselt koos seerumi/plasma kreatiniiniga.
Kuna rassi kohta ei ole elektroonilises andmevahetuses infot, siis seda ei arvestata. Automaatne arvutus kehtib valgele ja kollasele rassile. Mustast rassist isiku puhul palume pöörduda labori poole.
Näidustus:
- Sobib väikese bioloogilise variatsiooni tõttu juba diagnoositud neeruhaiguse puhul neerufunktsiooni dünaamiliseks jälgimiseks
- Ei sobi üksiku mõõtmisena sõeluuringuks. Selleks otstarbeks on kasutatav ainult koos arvestusliku glomerulaarfiltratsiooniga
- Neerufunktsiooni sõeluuringuks lastel on eelistatud analüüs tsüstatiin C
Analüüsimeetod: Fotomeetria
Tõlgendus:
Kreatiniini kõrged väärtused:
- Glomerulaarfiltratsiooni vähenemine
- Suur lihasmass
- Tugev füüsiline koormus
- Liha söömine kuni 7 h enne verevõttu võib väärtust ~10% võrra mõjutada
Kreatiniini madalad väärtused:
- Nälgimine
- Lihasatroofia, väike lihasmass
Kreatiniini ja eGFRi referentsväärtused vt tabelist
eGFR (Crea, CKD-EPI) tulemuste tõlgendamine
eGFR vahemik Tõlgendus
≥90 ml/min/1,73 m2 Normaalne GFR
60–89 ml/min/1,73 m2 Kergelt vähenenud GFR
30–59 ml/min/1,73 m2 Mõõdukalt vähenenud GFR
15–29 ml/min/1,73 m2 Ulatuslikult vähenenud GFR
<15 ml/min/1,73 m2 Neerupuudulikkus