Süsivesikdefitsiitne transferriin (S-CDT (IFCC))

Alkohol on Euroopas tubaka suitsetamise ja kõrgenenud vererõhu järel ning düslipideemia ja ülekaalu ees olulisuselt kolmas haigestumise ning enneaegse surma riskifaktor. Alkoholi liigtarvitamine on otseselt seotud rohkem kui 60 erineva meditsiinilise seisundiga, sh hepatiit, südame-veresoonkonna- ja neuroloogilised haigused.

Transferriin on maksarakkudes toodetav rauda transportiv valk, millel on võimalik eristada vastavalt siaalhappe jääkide arvule molekulis 5 isovormi: asialotransferriin (siaalhappe jääke ei ole), di-, tri-, tetra- ja pentasialotransferriin. Etanooli mõjul suureneb asialo- ja disialo- ehk süsivesikdefitsiitsete isovormide osakaal. 

CDT osakaalu suurenemine eeldab igapäevaselt vähemalt 1 kuni 2 nädala jooksul meestel 4-6 ja naistel 2-4 alkoholiühiku tarbimist.

Transferriini poolväärtusaeg seerumis on 2 nädalat, st pärast alkoholi liigtarvitamise lõpetamist normaliseerub CDT tase 2-4 nädala jooksul.
Tulemus väljendatakse süsivesikdefitsiitsete isovormide osakaaluna transferriini üldhulgast.

 Näidustus:

  • Kahtlus hiljutisele regulaarsele suures koguses alkoholitarvitamisele
  • Patsiendid, kellel esinevad häired võivad olla seotud alkoholi liigtarvitamisega – nt maksahaigused, pankreatiit, depressioon
  • Isikud, kellel on kõrgenenud risk liigsele alkoholi tarvitamisele või alkoholi kuritarvitamise retsidiivile
  • Abstinentsi jälgimine ambulatoorse alkoholi võõrutusravi korral
  • Täiendav oluliselt spetsiifilisem uuring teiste kroonilisele alkoholi liigtarvitamisele viitavate analüüsitulemuste täpsustamiseks (GGT, MCV, ASAT, ALAT)NB! Analüüs ei sobi populatsiooni sõeluuringuks.

Uuritav materjal: Seerum

Analüüsimeetod: Kapillaarelektroforees

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus: 

Patoloogilised väärtused võivad olla seotud alkoholi liigtarvitamisega. Piiripealsete tulemuste puhul on soovitav analüüsi 3 – 4 nädala pärast korrata.

Analüüsi tundlikkus ja spetsiifilisus alkoholi liigtarvitamise suhtes on vastavalt 98% ja 81%.
Süsivesikdefitsiitse transferriini osakaal võib olla suurenenud ka primaarse biliaarse tsirroosi ja raskekujuliste mittealkohoolsete maksahaiguste (hepatiit, maksarakuline kartsinoom) korral ning antieptileptiliste ravimite tarvitajatel.