Alfa-glükosidaasi üldaktiivsust ja eriti tema neutraalse isoensüümi aktiivsust seostatakse ensüümi sekretsiooniga munandimanustest (epididymis). Azoospermiaga patsientidel, kellel on perifeerses veres normaalne meessuguhormooni (testosterooni) kontsentratsioon, on alfa-glükosidaas osutunud usaldusväärseks markeriks munandimanuse osaluse hindamiseks ejakulaadi moodustumisel.
Näidustus: Kahtlus munandimanuse sekretoorse funktsiooni häirumisele ning sellest tingitud seemnerakkude kvaliteedi langusele.
Analüüsimeetod: Fotomeetria
Referentsväärtused vt tabelist
Tõlgendus:
Azoospermiaga patsientidel, kellel kahepoolne obstruktsioon lokaliseerub munandimanuse ja purskejuha vahel, esineb väga madal alfa-glükosidaasi aktiivsus seminaalplasmas.
Eelmainitule vastupidiselt, patsientidel, kellel azoospermia on tingitud spermatosoidide küpsemise häiretest või kellel on obstruktsioon munandimanuse ja munandivõrgustiku (rete testis) vahel või munandivõrgustikus endas, esineb seminaalplasmas normaalne alfa-glükosidaasi aktiivsus. Hiljutised uuringud on näidanud, et alfa-glükosidaasi neutraalse isoensüümi aktiivsuse langus koos oligozoospermiaga võib peegeldada munandimanuse osalist obstruktsiooni infektsiooni või põletiku tagajärjel.