IGF-1 on peptiid, mis on oma ehituselt ja funktsioonilt sarnane proinsuliinile. IGF-1 sünteesitakse peamiselt maksarakkudes, aga ka muudes rakkudes (nt fibroblastides). IGF-1 sünteesi stimuleerib peamiselt kasvuhormoon (GH). IGF-1 vahendusel realiseerub kasvuhormooni toime kudedes. Erinevalt kasvuhormoonist, mis vabaneb episoodiliselt ning mille sisaldus veres kõigub ööpäeva jooksul märkimisväärselt, on IGF-1 hulk stabiilne ning seda ei ole tavaliselt vaja korduvalt määrata. >95% seerumis esinevast IGF-1-st on seotud kandurvalkudega, mida eristatakse kuus klassi. Neist tähtsaim on kandurvalk IGFBP-3 (vt ka IGFBP-3).
Näidustus:
- Kasvuhäirete diagnoosimine lastel
- Akromegaalia diagnoosimine ja ravi jälgimine
- Kasvuhormooni asendusravi jälgimine
Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod
Referentsväärtused vt tabelist (sõltuvad vanusest, seetõttu on vajalik interpreteerimiseks märkida saatelehele patsiendi sünniaeg).
Tõlgendus:
IGF-1 on oluline määrata kasvuhormooni liia avastamiseks. IGF-1 olulisus kasvuhormooni vaeguse diagnoosimiseks on piiratud: tervete ja kasvuhormooni vaegusega patsientide kasvufaktori väärtused alla 6 aasta vanuste laste puhul kattuvad olulisel määral.
IGF-1 kasutamist diagnostikas piiravad mõnevõrra ka muud tegurid, mis mõjutavad kasvufaktori sisaldust.
IGF-1 madalad väärtused, mis ei ole tingitud kasvuhormooni defitsiidist:
- Alatoitumus ja pikaajaline paast
- Hüpotüreoos
- Diabeet
Madal IGF-1 (koos või ilma IGFBP-ta) väärtus ei kinnita kasvuhormooni vaegust. Samas välistab IGF-1 normaalne sisaldus suure tõenäosusega kasvuhormooni defitsiidi.
IGF-1 kõrged väärtused:
- Akromegaalia (IGF-1 keskmiselt neli korda kõrgem)
- Rasedus