Gastropaneel (fP-Gastro panel)

Sisaldab järgmiseid laboratoorseid uuringuid:

  • Helicobacter pylori IgG antikehad (H pylori IgG)
  • Pepsinogeen I (PGI)
  • Pepsinogeen II (PGII)
  • Gastriin-17 (G-17b)

Gastropaneel sisaldab valiku laboratoorseid teste düspeptiliste vaevustega patsientide mao limaskesta seisundi hindamiseks. Tulemuste alusel saab eristada, kas mao limaskest on terve või kahjustunud Helicobacter pylori infektsiooni ja atroofilise gastriidi tõttu. Võimalik on kindlaks teha limaskesta kahjustuse ulatus- kas kahjustunud on mao antrumi või korpuse limaskest või on tegemist kogu mao limaskesta haarava pangastriidiga.

Tulemuste alusel on võimalik avastada kõrge vähiriskiga mao limaskesta seisundeid ja nendele patsientidele saab juba planeerida invasiivsemaid ja kallimaid uuringuid (gastroskoopia ja histoloogiline uuring).

Tulemuste täpsema interpretatsiooni jaoks vajab labor vastuseid järgmistele küsimustele, mida võimalusel märkida saatekirjale:

  1. Kas on teostatud H pylori infektsiooni vastast ravi?
  2. Kas esineb kõrvetisi?
  3. Kasutab ravimeid- PPI (prootonpumba inhibiitorid: nt Omeprazolum, Esomeprazolum jt)
  4. Kasutab NSAID-e (Ibuprofenum, Dicolfenacum, Acidum salicylicum jt) 

Näidustus:

  • Mao limaskesta seisundi hindamine
  • Helicobacter pylori infektsiooni olemasolu tuvastamine
  • Gastriidi, atroofilise gastriidi avastamine
  • Asümptomaatiliselt kulgeva atroofilise gastriidi avastamine vaatamata Helicobacter pylori infektsiooni olemasolule
  • Mao alahappesuse avastamine
  • Maovähi ja peptilise haavandi tekke riskide hindamine
  • Patsientide väljaselekteerimine gastroskoopia uuringuks
  • Malabsorbsiooni tekke riski väljaselgitamine (vitamiin B12, kaltsium, raud, magneesium, tsink jt).

Analüüsimeetod: ELISA

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

Igal gastropaneelis sisalduval uuringul on iseseisev tähendus, kuid parima hinnangu mao limaskesta seisundi kohta saab anda hinnates analüüside tulemusi kompleksselt.

Helicobacter pylori vastaste IgG antikehade positiivne leid viitab eelnevalt ravimata patsientidel H. pylori´infektsiooni olemasolule. Kui patsiendil kliinilised sümptomid puuduvad, võib olla tegemist H. pylori nakkuse kandjaga. Nakatutakse enamasti lapseeas, kuid vanusega seropositiivsete inimeste osakaal suureneb. Keskmiselt pooltel H pylori infektsiooniga patsientidel võib elu jooksul tekkida atroofiline gastriit mao erinevates piirkondades. Gastriit omakorda on mao alahappesuse põhjuseks, mistõttu toiduga makku sattunud mikroobid on elujõulised ja produtseerivad suhkrutest ja alkoholist mao limaskestale kantserogeenselt mõjuvat atseetaldehüüdi. Atroofilist gastriiti peetaksegi maovähi tekke olulisimaks riskifaktoriks. Atroofiliste muutustega mao limaskestas võib kaasneda ka malabsorbtsioonisündroom, mis viib osteoporoosi, aneemia jm sümptomaatika väljakujunemisele.

Pepsinogeen I sisaldus veres väljendab mao korpuse piirkonna limasesta seisundit. Atroofiliste kahjustuste korral on pepsinogeen I väärtused veres langenud alla alumise referentsväärtuse 30 µg/L. Pepsinogeen I väärtused veres on kõrgenenud prootonpumba inhibiitorite tarvitamisel.

Pepsinogeen II sisalduse järgi veres saab hinnata kogu mao limaskesta (korpuse ja antrumi) struktuuri ja funktsiooni. Kõrgenenud väärtused veres viitavad tekkinud gastriidile (nt mõnede ravimite tarbimine, bakteriaalsed-, parasitaarsed- või viirusinfektsioonid, sapphapete refluks soolest makku, rohke alkoholi tarbimine jt).

Suhe Pepsinogeen I/Pepsinogeen II väljendab mao korpuse piirkonnas atroofia esinemist või puudumist. Suhte väärtused alla 3 esinevad korpuse atroofilise gastriidi ja mao korpuse piirkonna vähi korral.

Gastriin-17 kontsentratsioon veres peegeldab eeskätt mao antrumi limaskesta seisundit, kuna gastriin vabaneb verre mao antrumi ja kaksteistsõrmiksoole limaskesta G-rakkudest. Gastriin-17 kontsentratsioon veres langeb mao happesuse tõusuga, samuti juhul, kui gastriini tootvad G-rakud antrumi limaskesta atroofia tõttu kaovad. Gastriin-17 kontsentratsioon veres tõuseb mao korpuse piirkonna limaskesta kahjustuste korral, kui häiritud on HCl produktsioon, samuti võib mao alahappesust ja gastriini väärtuste tõusu põhjustada mõnede ravimite nt prootonpumba inhibiitorite tarvitamine.

Maovähi tekke risk atroofilise gastriidi korral sõltub sellest, milline mao anatoomiline piirkond on kahjustunud. Mao korpuse atroofia korral on risk maovähi tekkeks 5x suurem kui tervetel, antrumi piirkonna haaratusel 18x suurem ja pangastriidi korral võib maovähk tekkida 90x sagedamini kui tervetel inimestel.

Kui gastropaneeli uuringutulemused on referentsväärtuste piires, on suur tõenäosus (negatiivne ennustusväärtus, NPV 98 %), et mao limaskest on terve, risk maovähi ja teiste mao limaskesta haiguste tekkeks väga madal.

DÜSPEPTILISTE VAEVUSTEGA PATSIENDI GASTROPANEELI TESTIDE INTERPRETATSIOON

Gastropaneel

 

 

 

 

 

 

 

Allikas: Biohit HealthCare