Amülaas sekreteeritakse pankrease aatsinuse rakkudest pankrease nõresse, kus ta duodeenumisse sattudes osaleb tärklise seedimises.
Kuigi amülaas on pakrease patoloogiate suhtes tundlik analüüs, ei ole ta pankrease-spetsiifiline, kuna amülaasi sekretsioon toimub ka süljenäärmetes.
Näidustus:
- Pankreatiidi (nii akuutse kui kroonilise) diagnostika ja kulu jälgimine
- Pankrease tsüsti või pseudotsüsti diagnostika
- Muude gastrointestinaalpatoloogiate diagnostika
- Parotiidi (mumpsi) diagnostika
Analüüsimeetod: Fotomeetria
Referentsväärtused vt tabelist
Tõlgendus:
Amülaasi kõrged väärtused:
- Pankrease aatsinuse rakkude kahjustus (pankreatiit)
- Pankrease juha obstruktsioon (pankrease kasvaja, ühissapijuha kivi)
Eelnimetatud haigused põhjustavad ensüümi sattumise kõhunäärmesisesesse lümfisüsteemi ja peritoneaalõõnde. Lümfi absorbeerivate veresoonte kaudu satub amülaas üldisesse vereringesse. Ensüümi ebanormaalselt kõrge sisaldus saabub 12 tunni jooksul pärast haigestumist. Kuna amülaas väljutatakse organismist neerude kaudu väga kiiresti (kliirens 2 tundi), siis normaliseerub amülaasi sisaldus 48 – 72 tunni jooksul pärast põhjuse likvideerimist. Persisteeruva pankreatiidi, juha sulguse või juha lekke (pseudotsüst) korral jäävad amülaasi väärtused kõrgemaks pikema aja jooksul.
Nt mao perforatsiooni korral, kui maosisaldis valgub peritoneaalruumi, kantakse amülaas peritoneumi varustavate veresoonte kaudu vereringesse, mille tulemusel tema sisaldus seerumis tõuseb. Pankreasse penetreerunud peptiline haavand võib samuti esile kutsuda amülaasi tõusu veres.
- Parotiit e mumps
- Ektoopiline rasedus, diabeetiline ketoatsidoos ja mõned kasvajad
Kroonilise pankreatiidi korral, kui kahjustunud on suur osa pankrease rakkudest ning massiivse hemorraagilise pankrease nekroosi korral ei ole amülaasi sisaldus seerumis sageli tõusnud, kuna järgi on jäänud liiga vähe rakke, mis oleksid võimelised ensüümi tootma.