Kasvajaantigeen HE4 (human epididymis secretory protein 4) on glükoproteiin, mis kuulub WFDC (whey acidic four-disulfide core) proteiinide hulka, osaledes epiteliaalrakkude proliferatsioonis. Esmakordselt avastati HE4 munandimanuse epiteelist ja leiti, et ta osaleb seemnerakkude küpsemisel. HE4 leidub munasarjavähi kudedes, aga samuti mitmetes normaalsetes kudedes, nt. respiratoorsete ja reproduktiivsete kudede epiteel, distaalsed neerutuubulid, süljenäärmed, jämesoole limaskest. Normaalses munasarjas esineb HE4 vähesel määral. Seerumis tõuseb HE4 tase peamiselt invasiivse epiteliaalse munasarjavähiga patsientidel.
Näidustused:
- Munasarja kasvajate diagnoosimine
- Lisauuring munasarja kasvajate ravis, haiguse kulu jälgimisel
- Munasarja kasvaja maliigsusriski hindamine naistel, kellel on pre- või postmenopausaalselt avastatud vaagnamass (ROMA indeks)
- Ei saa kasutada munasarja kasvajate skriiningtestina
Analüüsimeetod: Magnetiliste mikroosakestega kemoluminestsents immuunmeetod
Referentsväärtused vt tabelist
ROMA referentsväärtused:
Premenopaus | < 7,4 % (epiteliaalse munasarjavähi esinemine on vähe tõenäoline) |
≥ 7,4 (suure tõenäosusega on tegemist epiteliaalse munasarjavähiga) | |
Postmenopaus | < 25,3 % (epiteliaalse munasarjavähi esinemine on vähe tõenäoline) |
≥ 25,3 % (suure tõenäosusega on tegemist epiteliaalse munasarjavähiga) |
Tõlgendus:
Kasvajaantigeen HE4 kõrged väärtused:
- Epiteliaalsete munasarja kasvajate esinemine. HE4 tundlikkus haiguse varajases staadiumis on kõrgem kui kasvajaantigeenil CA 125, haiguse hilises staadiumis on nende spetsiifilisus sarnane. HE4 abil on võimalik määrata munasarjavähki 67% tundlikkusega ning 96% spetsiifilisusega. Haiguse avastamiseks soovitatakse kasvajaantigeeni HE4 testi määramist kasutada kombineeritult koos CA125-ga. HE4 ja CA 125 koosmääramisel on munasarjavähi määramise tundlikkus 76%, spetsiifilisus 95%.
- Epiteliaalse munasarjakasvaja monitoorimine. Kasvajaantigeeni HE4 väärtuse tõusu ≥25% peetakse kliiniliselt oluliseks haiguse progresseerumise näitajaks ja väärtuse langust ≥25% hea raviefekti tunnuseks. Munasarjavähi teatud histoloogiliste tüüpide puhul, näiteks mutsinoossed või idurakulised kasvajad, tõuseb HE4 tase harva ja ei sobi haiguse kulu monitoorimiseks.
- HE4 võib olla kõrgenenud ka teiste kasvajate korral: endomeetriumi vähk, rinnavähk, kopsuvähk, gastrointestinaalne vähk, põievähk.
- HE4 valepositiivsuse olulisemateks põhjusteks on neerupuudulikkus (HE4 väärtus võib olla 10x suurem normist) ja efusioonid (HE4 väärtus võib olla 2-4x suurem normist). HE4 kõrgemat taset leitakse ka teiste mittemaliigsete haiguste korral – munasarja tsüstid, adneksiit, kopsuhaigused, maksatsirroos. HE4 väärtused tõusevad ka vanusega.
Epiteliaalse munasarjavähi riski statistilise tõenäosuse hindamiseks võib kasutada algoritmi – ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm), mis arvestab HE4 ja CA125 väärtusi ning ka patsiendi menopausi staatust. ROMA indeksi järgi saab hinnata munasarjakasvaja maliigsusriski naistel, kellel on pre- või postmenopausaalselt avastatud vaagnamass.