Inimese papilloomiviiruse DNA, kõrge riskiga genotüüp

Papilloomiviirus on DNA viirus ja kuulub Papovaviridae sugukonda. Inimest nakatab enam kui 100 erinevat viiruse genotüüpi, üle 40 neist on seotud limaskestade, peamiselt genitaaltrakti, infektsiooniga. Viirus infitseerib kahjustunud koha basaalseid epiteelrakke, tulemuseks on lokaalne kõigi epiteelkihtide hüperplaasia.

Limaskesti nakatavad HPV genotüübid jaotatakse nende onkogeensuse põhjal kahte gruppi: kõrge riski genotüübid võivad tekitada emakakaelas, tupes, vulvas, pärakus, peenisel, kõris ja suuõõnes düsplastilisi muudatusi, mille tagajärjel võib areneda kasvaja. Madala riski genotüübid võivad põhjustada healoomulisi rakulisi muudatusi ja kondüloome ning nende laboratoorne kinnitamine ei ole näidustatud.

HPV on väga levinud viirus nii meestel kui naistel. Infektsiooni levik toimub puutekontakti vahendusel, vastsündinu võib nakatuda sünnituse käigus. Kuni 90% kõrge riski HPV nakkustest suudab inimese immuunsüsteem kahe aasta jooksul kõrvaldada ja neoplaasia areneb vaid 0,1 – 1% kõrge riski HPV nakkust kandvatel inimestel. Sellest hoolimata on emakakaelavähk naiste kasvajate seas maailmas levikult teisel kohal. Vähi arengu eelduseks on aastaid kestev HPV nakkus, samuti võivad rolli mängida erinevad riskifaktorid nagu suitsetamine, teised sugulisel teel levivad infektsioonid, pikaaegne suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine.

Laboris kasutatav test määrab järgnevaid kõrge onkogeense riskiga HPV genotüüpe 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 82 .

Näidustus:

Kõrge riski HPV genotüpeerimine on näidustatud allpool toodud juhtudel. Soovitused on koostatud lähtuvalt Eestis kehtivast ENS-i poolt kinnitatud „Emakakaela vähieelsete seisundite diagnoosimine, jälgimine ja ravi“ juhistest ja värskematest USA ja Euroopa erinevate alaseltside juhistest.

  • Emakakaelavähi primaarse skriiningtestina üle 30 aastastel naistel
  • Koostestina günekotsütoloogilise uuringuga üle 30 aastastel naistel
  • Emakakaelavähi tekke riski hindamisel ebaadekvaatse günekotsütoloogilise uuringu tulemuse (ASC-US) korral 21 aastastel ja vanematel naistel
  • Ravi jälgimiseks peale konisatsiooni

Uuritav materjal: Emakakaelakanalikaabe, biopsiamaterjal, ureetrakaabe, tupekaabe

Analüüsimeetod: PCR (polümeraasi ahelreaktsioon), Luminex xMAP

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus: Positiivne tulemus kinnitab inimese papilloomiviiruse infektsiooni. Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, vaid näitab antud proovimaterjalis määratavate HPV genotüüpide puudumist või on selle kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.