Hingamisteede nakkuste diagnostika paneel: A-gripi viirus, B-gripi viirus, RSV (respirator-süntsütiaalviirus), inimese metapneumoviirus, paragripiviirused (1, 2 ja 3), adenoviirus, Streptococcus pneumonia

Niinimetatud külmetushaigused (ägedad hingamisteedede põletikud) on kõige sagedasemad haigused nii lastel kui täiskasvanutel, esinedes eelkooliealistel keskmiselt 5-7 episoodina ja täiskasvanutel 2-3 episoodina aastas. Kuigi enamik neist on kerge kuluga ja iseparanevad, põhjustavad nad olulist ajutist tööst/koolist eemalviibimist (u 40% töölt eemalviibimistest on mõhjustatud külmetushaiguste poolt).

Enamik ägedatest hingamisteede haigustest on põhjustatud viiruste poolt ning kliiniline pilt on kattuv. Diagnostikas on oluline eristada bakteriaalseid infektsioone, millede puhul võib olla näidustatud antibiootikumravi. Samuti on tähtis diagnoosida gripiviiruste poolt põhjustatud infektsioone, mis on raskema kuluga, epidemioloogiliselt ohtlikumad, kuid mille puhul on olemas spetsiifiline ravi ja ennetus.

Näidustus: Kahtlus ägedale ülemiste või alumiste hingamisteede infektsioonile. Proov tuleb võtta haiguse ägedas staadiumis (esimese 5 päeva jooksul). Saatekirjale tuleb kindlasti märkida, mitmendal haiguspäeval proov võeti.

Uuritav materjal: Ninaneelukaabe võetakse kuiva FLOQSwab tampooniga (rohelise korgiga tampoon) sügavalt ninaneelust (lastel 4-8 cm, täiskasvanutel 8-12 cm), roteerides tampooni 2-3 korda. NB! Tavaline vati- või Dacron-tampoon ei ole sobilik selle uuringu puhul.

Proovi transport ja säilitamine: 3-4 tundi toatemperatuuril; kuni 48 tundi +4 C juures; pikemaaegsel säilitamisel proov külmutada.

Analüüsimeetodid: Antigeeni määramine mariPOC analüsaatoril

Vastuse saamise aeg: 1-3 tööpäeva

Tõlgendus: Positiivne tulemus kinnitab leitud viiruse poolt põhjustatud infektsiooni olemasolu. Negatiivne leid ei välista infektsiooni, vaid tähendab uuritavate patogeenide antigeeni puudumist või alla mõõtmispiirilist kogust materjalis. Negatiivse tulemuse puhul tuleb mõelda teistele võimalikele hingamisteede patogeenidele (näiteks M. pneumoniae ja C. pneumonia). Samuti võib negatiivne leid olla tingitud proovi võtmisest haiguse hilisemas staadiumis, millal viiruste eritumine on juba madalam. S. pneumoniae positiivse leiu korral tuleb arvestada võimaliku asümptomaatilise kolonisatsiooniga (lastel <7 aasta sagedase kolonisatsiooni tõttu S. pneumoniae vastust ei väljastata).