Ureaplasma urealyticum DNA, Ureaplasma parvum DNA (U urealyticum DNA, U parvum DNA)

Ureaplasmasid leitakse väga sageli tervete täiskasvanute urogenitaaltraktist, ent nad võivad käituda ka kui patogeenid. Ureaplasmad jagunevad kaheks liigiks:

  • Ureaplasma parvum (biovar 1 ehk parvo biovar)
  • Ureaplasma urealyticum (biovar 2 ehk T960 biovar).

Nakatumine toimub sugulisel teel, lootele võivad levida astsendeeruvalt, transplatsentaarselt ja sünnitusteede läbimisel. Meestel võib ureaplasma põhjustada mittegonokokilist uretriiti, prostatiiti, epididümiiti, orhiiti. Naistel võib ureaplasma põhjustada ägedat salpingiiti, tservitsiiti, koorioamnioniiti, endometriiti, iseeneslikku aborti ja enneaegset sünnitust. Ureaplasmade kontsentratsioon võib olla suurenenud bakteriaalse vaginoosi korral. Vastsündinud (eriti enneaegsed) võivad olla madalama sünnikaaluga. Ureaplasma võib koloniseerida vastsündinu hingamisteid, võib põhjustada vastsündinul kopsupõletikku, kroonilist kopsuhaigust, harvem ka sepsist ja meningiiti. Ureaplasmasid on seostatud viljatusega nii meestel kui naistel, reaktiivse artriidi, Reiteri tõve ning põie- ja neerukividega. Ureaplasmade eristamine liigi tasemel on oluline, kuna U. urealyticum`i infektsiooni korral on leitud seoseid sümptomaatilise mittegonokokilise uretriidiga. Samal ajal seos U. parvum´i korral on ebaselge.

NB! Ureaplasmade leidu tuleb kriitiliselt hinnata koos anamneesi ja võimalusel teiste diagnostiliste leidudega, kuna antud mikroobid esinevad sageli ka normaalses mikroflooras.

Rohkem infot urogenitaalse mükoplasmainfektsiooni kohta leiate Seksuaalsel Teel Levivate Infektsioonide Eesti Ühingu ravijuhisest.

Näidustus:                        

  • Urogenitaalinfektsioonid
  • Koorionamnioniit
  • Enneaegne sünnitus
  • Neonataalsed infektsioonid
  • Artriit

Uuritav materjal: Emakakaelakanali-, ureetra-, tupekaabe, esmasjoauriin, sperma

Analüüsimeetod: PCR (polümeraasi ahelreaktsioon) + hübridisatsioonanalüüs (Luminex xMAP®)

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:                        

  • Positiivne tulemus kinnitab ureaplasma leidu.
  • Negatiivne tulemus ei välista leidu, vaid näitab antud proovimaterjalis U. urealyticum´i või U. parvum´i puudumist või on nende kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.