Tuulerõugeviiruse DNA

Varicella zoster viirus (VZV) ja Herpes simplex viirus (HSV) kuuluvad alfaherpesviiruse alamsugukonda. Varicella zoster viirus põhjustab kahte erinevat kliinilist sündroomi: tuulerõugeid (varicella) ja vöötohatist (herpes zoster).

VZV põhjustab primaarse infektsioonina tuulerõugeid. Pärast haigust jääb viirus latentsena organismi seljaaju dorsaaljuure ganglionidesse. Tuulerõugete levinumad tüsistused on naha sekundaarne bakteriaalne infektsioon, pneumoonia, meningoentsefaliit, hepatiit ja trombotsütopeenia. Need tüsistused esinevad enamasti täiskasvanuil ja eriti immuunpuudulikkusega patsientidel.

Rasedusaegse tuulerõuge infektsiooni puhul enamasti lootele kliiniliselt märgatavaid kahjustusi ei teki, kaasneva lootekahjustuse risk on umbes 2 %. Ohtlikum on ema nakatumine raseduse varajases staadiumis (enne 20. rasedusnädalat), mis võib põhjustada lootel kongenitaalse varicella-sündroomi: mikrotsefaalia, jäsemete hüpoplaasia, nahaarmid. Raseduse hilisemas järgus võib viirus põhjustada enneaegset sünnitust. Kui ema haigus vallandub vahetult enne või pärast sünnitust, võib vastsündinu haigestuda tuulerõugetesse. Sellisel juhul on haiguse kulg kiire ja raske.

Viiruse reaktivatsioonil tekib vöötohatis. Vöötohatise esinemissagedus tõuseb vanuse kasvades, tavaliselt pärast 50. eluaastat ja immuunpuudulikkuse korral. Herpes zoster infektsiooni korral on vesikulaarne lööve lokaliseerunud, valulik, piirdudes enamasti ühe dermatoomiga, võib retsidiveeruda. Ligikaudu pooled vöötohatistest lokaliseeruvad torakaalpiirkonda.

Näidustus: Kahtlus VZV infektsioonile (nahalööve, meningoentsefaliidid, infektsioonid immuunpuudulikkusega haigetel).

Uuritav materjal: Villisisu, haavandikaabe, liikvor

Analüüsimeetod: Analüüsimeetod: PCR (polümeraasi ahelreaktsioon) + hübridisatsioonanalüüs (Luminex xMAP®)

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

  • Positiivne tulemus kinnitab VZV infektsiooni.
  • Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, vaid näitab antud proovimaterjalis VZV puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.