Gonokokkinfektiooni ehk gororröasse nakatumine toimub enamasti sugulisel teel, harvem suu ja neelu limaskestade kontakti kaudu. Meestel põhjustab N. gonorrhoeae ägedat uretriiti, proktiiti, farüngiiti, epididümiiti, prostatiiti, hilisemas staadiumis kuseteede striktuuri. Naistel põhjustab uretriiti, proktiiti, farüngiiti, väikse vaagna põletikku, salpingiiti, selle tagajärjel viljatust, pelvioperitoniiti, perihepatiiti. Nakatunud emade poolt sünnitatud lastel võib esineda asümptomaatilist gonorröad, võib areneda gonokokiline konjunktiviit ja dissemineeritud gonorröa. Verekaudne dissemineeritud gonorröa võib areneda 0,5-3% patsientidel, neil võib esineda müalgia, artralgia, mono või asümmeetriline polüartriit, spetsiifiline nahalööve, võib esineda endokardiiti, meningiiti ja konjunktiviiti.
Asüptomaatiliste infektsioonide osakaal on meestel 10-20% juhtudest ja naistel kuni 50%. Seetõttu soovitatakse rutiinset skriiningut vähemalt korra aastas 20-30 aastaste seksuaalselt aktiivsete naiste ja meeste hulgas. Suurenenud tähelepanu tuleks pöörata uuele partnerlussuhtele, juhusuhetega patsientidele ja riskikäitumisega inimestele (MSM).
NB! Laboratoorse diagnoosi tundlikkuse tõstmiseks soovitatakse võtta korraga mitu proovi mitmest eraldi lokalisatsioonist (vajadusel ka ekstragenitaalsetest piirkondadest). N. gonorrhoeae võib esineda koos teiste genitaaltrakti patogeenidega, nagu C. trachomatis, M. genitalium, T. vaginalis, põhjustades segainfektsioone. Oluline on kontrollida ka kõiki seksuaalpartnereid.
Ravijärgne kontroll ei ole tingimata vajalik, vajaduse tekkides teostada see mitte varem kui 3-4 nädalat pärast ravi lõppu.
Rohkem infot gonokokkinfektsiooni kohta leiate Seksuaalsel Teel Levivate Infektsioonide Eesti Ühingu ravijuhisest.
Näidustus: Kahtlus gonokokilisele infektsioonile
Uuritav materjal: Emakakaelakanalikaabe, ureetrakaabe, esmasjoa uriin, amnionivedelik, sperma, tupekaabe, rektaalkaabe, orofarüngeaalne kaabe
Analüüsimeetod: PCR (polümeraasi ahelreaktsioon) + hübridisatsioonanalüüs (Luminex xMAP®)
Referentsväärtused vt tabelist
Tõlgendus:
- Positiivne tulemus kinnitab N. gonorrhoeae infektsiooni.
- Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, vaid näitab antud proovimaterjalis N. gonorrhoeae puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.