Nahaseente DNA paneel

Dermatofüütideks nimetatakse seeni, mis põhjustavad küünte ja silenaha seenhaigust. Dermatofüütia on laialt levinud: seda põeb 10-15% inimestest. Patogeenseid dermatofüütide liike tuntakse umbes 20, need kuuluvad perekondadesse Trichophyton, Microsporum ja Epidermophyton. Kogu maailmas ja ka Eestis on levinuimaks haigustekitajaks Trichophyton rubrum, sageduselt järgmine on Trichophyton interdigitale. Dermatofüütia vastu on tänapäeval olemas efektiivne antimükootiline ravi. Esmalt peaks aga kindlaks tegema, kas haigus on dermatofüütide poolt põhjustatud või on tegemist näiteks pärmseente poolt põhjustatud infektsiooni või küünte düstroofilise kahjustusega (mehhaanilised vigastused, psoriaas jne).

Dermatofüütide molekulaardiagnostiline test põhineb dermatofüütide DNA määramisel PCR meetodil ja sellele järgneval spetsiifilisel hübridisatsioonanalüüsil. Vastusena raporteeritakse dermatofüüdid üldiselt  (ligi 20 liiki, sh T. mentagrophytes, T. interdigitale, T. tonsurans, T. verrucosum jt) ning liigi täpsusega Trichophyton rubrum, Microsporum canis ja Epidermophyton floccosum.

Näidustus: Küünte ning silenaha kahjustus

Uuritav materjal: Skarifitseeritud materjal kahjustatud küüneplaadilt või nahalt, juuksed

Analüüsimeetod: PCR, hübridisatsioonanalüüs

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

  • Positiivne tulemus kinnitab Trichophyton rubrum, Microsporum canis ja/või Epidermophyton floccosum infektsiooni ja/või teiste dermatofüütide olemasolu uuringule saadetud proovimaterjalis.
  • Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni olemasolu, vaid näitab antud proovimaterjalis dermatofüüdi DNA puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.