Mükoplasmad on väikseimad meditsiiniliselt olulised bakterid. Neil puudub rakusein, mistõttu nad on resistentsed rakuseinale toimivatele antibiootikumidele. Nakatumine toimub sugulisel teel. Meestel võib põhjustada nii akuutset kui ka retsidiveeruvat uretriiti ja prostatiiti, naistel seostatakse nakkust nii tservitsiidi, uretriidi, adneksiidi kui ka (sünnitus- ja abordijärgse) vaagnapõletikuga. Võib põhjustada ka viljatust ja reaktiivset artriiti.
NB! Laboratoorse diagnoosi tundlikkuse tõstmiseks soovitatakse võtta korraga mitu proovi mitmest eraldi lokalisatsioonist (vajadusel ka ekstragenitaalsetest piirkondadest). M.genitalium laboratoorset diagnostikat on soovitatav siduda teiste genitaaltrakti patogeenidega, nagu C. trachomatis , N. gonorrhoeae ja T. vaginalis, kuna tihti võib olla tegemist segainfektsiooniga. Oluline on kontrollida ka kõiki seksuaalpartnereid.
Rohkem infot urogenitaalse mükoplasmainfektsiooni kohta leiate Seksuaalsel Teel Levivate Infektsioonide Eesti Ühingu ravijuhisest.
Näidustus: Urogenitaalinfektsioonid, vaagnapõletik, artriit
Uuritav materjal: Emakakaelakanali-, ureetra-, tupekaabe, esmasjoa uriin, sperma
Analüüsimeetod: PCR (polümeraasi ahelreaktsioon) + hübridisatsioonanalüüs (Luminex xMAP®)
Referentsväärtused vt tabelist
Tõlgendus:
- Positiivne tulemus kinnitab M. genitalium infektsiooni.
- Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, vaid näitab antud proovimaterjalis M. genitalium´i puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.
Positiivse M. genitalium DNA tulemuse korral saab tellida lisaks PCR-meetodil resistentsusmutatsioonide uuringu makroliidide (asitromütsiin) ja fluorokinoloonide (moksifloksatsiin) tundlikkuse/resistentsuse suhtes.
SYNLAB teostab täiendavad uuringud, kui programmis on täidetud vastav sisendparameeter:
- Positiivse M. genitalium tulemuse korral lisada antibiootikumide resistentsusmutatsioonid
Kui sisendparameeter on vastatud „jah“, tehakse positiivsetele M. genitaliumi juhtudele lisauuring, mis on kodeeritud HK koodiga 66612. Kui sisendparameeter on vastatud „ei“ või on jäetud täitmata, siis lisauuringuid ei teostata. Programmides, kus sisendparameetreid täita ei ole võimalik, palume märkida lisauuringute soovi ribakoodi juures olevasse märkuste lahtrisse või täita SYNLAB molekulaarbioloogia pabersaatekiri.