Mittetreponemaalse reagiini antikehad (ravi hindamine) (S-RPR)

Mittetreponemaalne RPR määrab IgG ja IgM antikehi, mis tekivad kudede kahjustusel vabaneva kardiolipiini antigeeni vastu. Seega ei näita positiivne tulemus otseselt treponemaalset reaktsiooni.

Analüüs muutub positiivseks 4. – 8. nädalal peale nakatumist. Kõikidele positiivsetele analüüsidele teostakse ka tiiter haiguse aktiivsuse ja ravi efektiivsuse hindamiseks. RPR tiitri dünaamika jälgimisel on oluline, et analüüsid teostataks samas laboris ja sama metoodikaga.

Näidustus: Haiguse aktiivsuse ja ravi efektiivsuse hindamine

Uuritav materjal: Seerum

Analüüsimeetod: Aglutinatsioon

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

6 kuud pärast ravi neljakordne või suurem antikehade tiitri langus näitab suure tõenäosusega edukalt läbiviidud primaarse ja sekundaarse süüfilise ravi. RPR peaks muutuma negatiivseks 1 aasta peale efektiivset ravi primaarse süüfilise ja 2 aastat peale edukat ravi sekundaarse süüfilise puhul. Enamusel hilise süüfilisega patsientidest muutub analüüs negatiivseks 5 aasta jooksul, 25%-l patsientidest muutub analüüs negatiivseks hilises staadiumis ka ilma ravita.

Püsiv positiivne tulemus immuunkompetentsel patsiendil hoolimata ravist viitab reinfektsioonile, puudulikule ravile või bioloogilisele valepositiivsele reaktsioonile. Need klassifitseeritakse ägedaks (kestusega <6 kuud) ja krooniliseks (kestusega >6 kuu). Ägedat valepositiivset RPR tulemust võivad põhjustada infektsioonid (mononukleoos, malaaria, brutselloos, mumps, HIV jt), vaktsineerimine, rasedus või narkootikumide süstimine.

Kroonilist valepositiivset tulemust võivad põhjustada autoimmuunhaigused, reumatoidartriit, luupus, leepra või kasvajad.

Reinfektsiooni või retsidiivi võib kahtlustada, kui esineb 4-kordne RPR tiitri tõus.

Süüfilise markerite tõlgendamine:
IgM
IgG
RPR
Aktiivne või värskelt ravitud süüfilis
+
+
+
Aktiivne või värskelt ravitud süüfilis
+
+
Aktiivne või värskelt ravitud süüfilis
+
+
Primaarne süüfilis
+
+
Primaarne süüfilis
+
Hiline ja edukalt ravitud või  latentne süüfilis
+
Puudub tõend aktiivsest süüfilisest*
teadmata
*IgM ja IgG võivad olla negatiivsed, kui on tegemist varase süüfilisega, immunpuudulikkusega või edukalt ravitud patsientidel (>10 aastat haiguse algusest).