Programm

24.04.2019   |   10:30 – 16:00   |   JÕHVI KONTSERDIMAJA

10:30-11:00 Registreerimine, tervituskohv
11:00-11:10 Kaido Beljaev, Avasõnad
11:10-11:35 dr Jüri Laasik, Meditsiinilaborite väljakutsed

Dr Laasik on lõpetanud Tartu Riikliku Arstiteaduskonna 1982. a ning on laborimeditsiiniga tegelenud alates 1994. aastast. Dr Laasik on olnud Eestis mitmete laborite asutaja ning tegevjuht sh HTI laborid (mis on SYNLAB Eesti eelkäija).

Dr Laasik annab ülevaate tänapäeva katsumustest, millega meditsiinilaborid igapäevaselt peavad silmitsi seisma. Katsumusteks on elanikkonna vananemine, personali puudus ning pidevalt tõusvad kvaliteedinõudeid. Ettekandes käsitletakse erinevaid võimalusi nendega toimetulekuks.

11:35-12:00 Neeme Tõnisson PhD, Milleks Eestile 200 000 geenidoonorit?

Geenivaramu on loonud arstiteaduse arenguks olulise andmebaasi, millega oli liitunud 2018. aastal rohkem kui 15% Eesti täisealisest elanikkonnast. Geenikaartide alusel on tulevikus võimalik välja töötada personaalsed geneetiliste riskide raportid, mis võimaldavad määrata inimestele täpsemat ravi.

12:00-12:25 dr Mairi Kaha, Millal võib laps vajada günekoloogi abi?

Dr Mairi Kaha on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna. Täna töötab dr Kaha Tallinna Seksuaaltervise Kliinikus naistearstina ning kliiniku juhatajana. Ta on Eesti Seksuaaltervise Liidu, Eesti Naistearstide Seltsi ja Eesti Arstide Liidu liige. Samuti on dr Kaha Ida-Virumaa Noorte Nõustamiskeskuse asutajaliige. Dr Kaha on erinevate organisatsioonidega koostöös koolitanud ämmaemandaid, õpetajaid, koolimeedikuid ja arste nii Eestis kui ka väljaspool.

Millised mured esinevad väikestel tüdrukutel ja nende vanematel, kes pöörduvad naistearsti vastuvõtule? Kas ja milliste kaebuste puhul on vajalik naistearsti konsultatsioon? Kuidas ja millega saab aidata perearst?

12:25-12:50 Kristina Kööts, PAP kodune testimine

Kristina Kööts töötab SYNLAB Tallinna laboris patoloogiaüksuse juhina, koordineerides igapäevaselt patoloogia labori tööd Tallinnas ja Tartus. Kristina omab loodusteaduste magistrikraadi ja rahvusvahelist ärijuhtumise kraadi (MBA). Ta on töötanud tsütoloogia spetsialistina aastast 2005 ning omab tsütotehnoloogi rahvusvahelist sertifikaati.

Ammu on teada, et permanentne HPV infektsioon on üheks peamiseks emakakaelavähi põhjustajaks. Loeng annab ülevaate kellele võiks HPV analüüsi määrata ning mida tähendab HPV kodune testimine.

12:50-13:45 Lõuna

13:45-14:10 Aive Antson, Elust tsöliaakiahaigena

Aive Antson on tsöliaakiahaige ning Eesti Tsöliaakia Seltsi juhatuse esinaine. Igapäevaselt peab ta õpetajaametit kutsekoolis, kuid vabal ajal on ta pühendunud tsöliaakiahaigete elukvaliteedi ning ühiskonna teadlikkusele tõstmisele gluteenist ja gluteenivabat dieedist.

Sageli arvatakse, et kui inimene peab gluteenivaba dieeti, siis on tema toidulaud äärmiselt ühekülgne. Tegelikult see nii ei ole ning teadliku toitumisega saab süüa vaheldusrikkalt ning tasakaalustatult. Mured tekivad muude eluvaldkondadega – diagnoosi saamise pikaajalisus, einestamine kodust väljas ning spetsiaalsete toiduainete kallidus ja kättesaadavus.

14:10-14:35 dr Irina Utenko, Tsöliaakia diagnoosimise võlu

Dr Irina Utenko on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja läbinud laboratoorse meditsiini residentuuri. Täna töötab dr Utenko SYNLAB Tallinna laboris, vastutades autoimmuunhaiguste diagnostika valdkonna eest.

Ettekanne annab ülevaate tsöliaakia esinemissagedusest, sümptomitest, riskirühmadest. Lisaks räägitakse muudest gluteeniga seonduvatest haigusest ja haigusseisunditest ning millised on tänapäevased laboratoorsed markerid tsöliaakia diagnoosimiseks.

14:35-15:00 dr Natalia Nikitina, C-Hepatiit, miks oluline perearsti jaoks

Dr Natalia Nikitina on lõpetanud Tartu Ülikooli 1997. aastal ning alates 2002. aastast töötab ta Ida-Viru Keskhaiglas infektsioonhaiguste arstina.

Ettekanne annab ülevaate, mis haigus on C-hepatiit, kuidas see levib ja kes kuulub riskirühma. Selgitab perearsti rolli ja olulisust C-hepatiidi varajases avastamises. Annab soovitusi, mida teha patsiendiga nii enne kui pärast ravi.

15:00-15:25 Jelena Hololejenko, Kuidas ja kellel diagnoosida viirushepatiite?

Jelena Hololejenko on SYNLABi Tallinna kliinilise labori immunoloogia osakonna laborispetsialist. Jelena on spetsialiseerunud nakkushaiguste (HIV ja hepatiidid) diagnoosimisele. Lisaks nõustab Jelena laborimeditsiini valdkonnas pere- ja eriarste.

Loeng annab ülevaate ülevaate viirushepatiitide (A, B, C, D, E) diagnoosimise algoritmidest, spetsiifiliste markerite määramisest hepatiidi diagnoosimisel ning kuidas tõlgendada tulemusi.

15:25-15:50 dr Ljubov Spivak, Ida-Viru perearsti ootused tulevikule

Dr Ljubov Spivak on lõpetanud Pediatric Meditsiinilise Instituudi Leningradis 1985 aastal. Alates 2002. a on ta seotud peremeditsiiniga ning alates 2007. a töötab Narva perearstikeskuses perearstina.

Loengus annab dr Spivak ülevaate Ida-Viru perearsti ootustest ja murekohtadest tuleviku suhtes.

15:50-16:00 Moderaator Vadim Malõškin, Päeva kokkuvõte