Epstein-Barr viiruse IgG, IgM (S-EBV VCA IgG, S-EBV VCA IgM, S-EBV NA IgG)

Infektsioosset mononukleoosi seostatakse 90%-l juhtudest herpesviiruste sugukonda kuuluva Epstein-Barr viirusega. Inimene on ainus teadaolev EBV reservuaar. Viirus levib enamasti süljega, nakatab ninaneelu epiteelirakke ja levib organismis B-lümfotsüütidega. Väikelastel kulgeb infektsioon tavaliselt asüptomaatiliselt või kergete haigusnähtudega, teismelistel ja noorukitel palaviku, tonsilliidi ja suurenenud lümfisõlmedega ning täiskasvanutel kroonilise kurnatussündroomina. Veres esineb lümfotsütoos atüüpiliste lümfotsüütidega. Sageli kaasneb kõhuvalu, hepato-splenomegaalia ja lööve. Inkubatsiooniperiood on 4 – 6 nädalat, sümptomid kestavad tavaliselt 1 – 2 nädalat. EBV jääb persisteeruma B-lümfotsüütidesse ja umbes 6%-l inimestest võib nakkus reaktiveeruda.

Näidustus: Kahtlus infektsioossele mononukleoosile

Uuritav materjal: Seerum

Analüüsimeetod: Immuunokromatograafia

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

EBV-tekkese infektsioosse mononukleoosi diagnoosimiseks ja serostaatuse määramiseks on immuunkompetentsel patsiendil optimaalne määrata kolme spetsiifilist Epstein-Barr viiruse vastast antikeha:

  • VCA-IgM (viiruse kapsiidi antigeeni vastane IgM) ilmub tavaliselt verre esimesel haigusnädalal ja on määratav kuni 3 kuud
  • VCA-IgG (viiruse kapsiidi antigeeni vastane IgG) ilmub tavaliselt verre esimesel nädalal pärast sümptomite teket ja võib püsida kogu elu
  • NA-IgG (viiruse tuuma antigeeni vastane IgG) viitab paranemisele ja püsib kogu elu

Kõikidel patsientidel ei pruugi esmasel nakatumisel VCA-IgM tekkida ning VCA-IgM ja VCA-IgG võivad ilmuda ka samaaegselt.

Infektsiooni staadium
VCA-IgM
VCA-IgG
NA-IgG
Kommentaar
Puudub kokkupuude viirusega
 
Varane primaarne infektsioon
+
VCA-IgG pole veel tekkinud
Primaarne infektsioon
+
+
 
Läbipõetud infektsioon
+
NA-IgG pole veel tekkinud
Reaktivatsioon
+
+
+
 
Läbipõetud infektsioon
+
+
 
SYNLAB Eesti
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.