Bordetella pertussis diagnostika

B. pertussis on aeroobne gram-negatiivne pulkbakter, mis põhjustab ägedat hingamisteede infektsiooni – läkaköha.

B. parapertussis põhjustab läkaköhale sarnast, kuid tavaliselt kergemakujulist haigust. Ka seostatakse B. parapertussise infektsiooni mittespetsiifilise köha ja bronhiidiga.

B.bronchiseptica põhjustab hingamisteede nakkust koduloomadel, väga harvadel juhtudel ka inimestel.

PCR metoodika abil saab eristada Bortetella pertussis nakkust Bordetella parapertussis/bronchiseptica nakkusest. B. parapertussis ja B. Bronchiseptica nakkust eristada ei ole võimalik.

Läkaköha peiteperiood on keskmiselt 6-20 päeva. Nakkavus on suurim haiguse varases etapis. Kliiniliselt eristatakse kolme faasi: katarraalne-, paroksüsmaalne- ja rekonvalestsents-staadium. Esimeses faasis on haigusnähud sarnased külmetushaigusele – nohu, aevastamine, väike palavik, kurguvalu ja kerge köha. Köha muutub järk-järgult tugevamaks, ühe-kahe nädala pärast kujuneb välja läkaköhale iseloomulik hootine köha. Väikelastele on tüüpiline köhahoo lõpus vilinaga sissehingamine, tsüanoos, köhahoog võib lõppeda ka oksendamisega. Köhahood esinevad sageli öösiti. Väikelastel võib läkaköha tüsistusena tekkida kopsupõletik. Läkaköha vastu vaktsineeritud lastel ja täiskasvanutel on haiguse kulg kergem ja sageli ebatüüpiline. Läkaköha kandub edasi süljepiiskadega ning on väga nakkav.