A- ja B-gripi viiruse RNA paneel (POCT) (Influenza A, B RNA panel POCT)

Gripp on äge viiruslik haigus, mida tekitavad ortomüksoviiruste (Orthomyxoviridae) sugukonda kuuluvad gripiviirused. Haiguse tundemärkideks on kõrge palavik, peavalu, kuiv köha ja/või nohu, väsimus ja nõrkus, lihase– ja liigesevalu. Tüsistustena võivad tekkida bronhioliit või kopsupõletik, mistõttu võivad haiged vajada hospitaliseerimist, harva võib haigus lõppeda surmaga.

Gripiviirus levib haigestunud inimese köhimisel või aevastamisel levivate süljepiiskadega. Hooajalised gripilained korduvad igal aastal, põhjapoolkeral on gripilaine kõrgaeg tavaliselt jaanuaris-veebruaris.

Kõrgenenud risk tüsistuste tekkimiseks on alla 5 aastastel lastel, üle 65 aastastel eakatel, rasedatel ja hooldekodudes elavatel inimestel. Samuti kuuluvad riskigruppi erinevate krooniliste haigustega nt astmaga, kroonilise kopsu- ja südamehaigustega, diabeediga, neeru-, maksapuudulikkusega, nõrgenenud immuunsüsteemiga (HIV/AIDS või vähki põdevad) inimesed.

Gripiviirusi on kolm perekonda: A-, B- ja C-gripiviirus. A-gripiviirused nakatavad inimesi, linde ja loomi. A-gripiviirusel on võime kiiresti muutuda ja levida ning seega põhjustada massilisi haiguspuhanguid. B-gripiviirused on vähemuutlikud ning põhjustavad inimeste seas lokaalseid puhanguid. C-gripiviirus on vähelevinud ja põhjustab üksikuid haigusjuhte, seda on leitud inimestelt, koertelt ja sigadelt.

A- ja B-gripi viiruse RNA paneel (POCT) uuring teostatakse laboris kiirdiagnostika seadmel.

Näidustus: Gripiviiruse infektsiooni kahtlus. Proov võtta haiguse ägedas faasis, soovitavalt esimese haigusnädala jooksul.

Uuritav materjal: Ninaneelukaabe

Analüüsimeetod: Isotermiline nukleiinhappe paljundamine (Abbott ID NOW seadmel)

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus: Positiivne tulemus kinnitab infektsiooni

Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, vaid näitab antud proovimaterjalis A- ja B-gripiviiruse RNA puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.