Poliovirus, Coxsackievirus, Echovirus, Enterovirus kuuluvad pikornaviiruste sugukonda, perekonda Enterovirus. Need on RNA genoomiga viirused ning maailmas laialt levinud haigustekitajad. Ülekanne toimub põhiliselt fekaal-oraalselt. Põhjustavad väga erinevaid kliinilisi sündroome. Enamus enteroviiruse infektsioone on asümptomaatilised või kerge kuluga, kuid eriti vastsündinutel ja immuunsupresseeritud patsientidel võivad need kulgeda eluohtlikult. Kõige sagedamini esineb äge palavikuga kulgev haigus, millega võib kaasneda isutus, oksendamine, diarröa, eksanteem ja ülemiste hingamisteede infektsiooni nähud. Enteroviirused võivad põhjustada ka meningiiti, entsefaliiti, müo-, perikardiiti, hemorraagilist konjunktiviiti, herpangiini, HFM (hand-foot-and-mouth disease). Vastsündinutel võib enteroviirusinfektsioon kulgeda väga erinevate kliiniliste nähtudega, kõige tõsisem haigus on müokardiit, millega võib kaasneda entsefaliit, hepatiit ja kopsupõletik. Polioviirused põhjustavad poliomüeliiti, mida Eestis pole tänu vaktsineerimisele aastaid esinenud.
Enteroviirustega sarnaseid haigusnähte põhjustab samuti pikornaviiruste sugukonda kuuluv Parechovirus, mida antud meetodiga ei tuvastata.
Näidustus:
Kahtlus enteroviiruse infektsioonile (meningiit, entsefaliit, müokardiit, vastsündinute infektsioonid)
Uuritav materjal: Liikvor, uriin (esmasjoa), rektaalkaabe, kurgukaabe, suulimaskesta kaabe, konjunktiivikaabe, biopsiamaterjal, veri (EDTA lisandiga katsuti)
Analüüsimeetod: RT-PCR (pöördtranskriptsiooniga polümeraasi ahelreaktsioon)
Referentsväärtused vt tabelist
Tõlgendus:
- Positiivne tulemus kinnitab enteroviiruse infektsiooni.
- Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, vaid näitab antud proovimaterjalis enteroviiruste puudumist või on nende kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.