Gripp on äge viiruslik haigus, mida tekitavad ortomüksoviiruste (Orthomyxoviridae) sugukonda kuuluvad gripiviirused. Haiguse tundemärkideks on kõrge palavik, peavalu, kuiv köha ja/või nohu, väsimus ja nõrkus, lihase– ja liigesevalu.
Gripiviirus levib haigestunud inimese köhimisel või aevastamisel levivate süljepiiskadega. Hooajalised gripilained korduvad igal aastal, põhjapoolkeral on gripilaine kõrgaeg tavaliselt jaanuaris-veebruaris.
Enamik haigestunuid paraneb paari päeva kuni vähem kui kahe nädala jooksul, kuid gripi tagajärjel võivad tekkida ka tüsistused, mis võivad lõppeda hospitaliseerimisega ja mõnikord surmaga. Tõsisemad tüsistused on kopsupõletik, bronhiit, põskkoopa- ja kõrvapõletikud.
Kõrgenenud risk tüsistuste tekkimiseks on alla 5 aastastel lastel, üle 65 aastastel eakatel, rasedatel ja hooldekodudes elavatel inimestel. Samuti kuuluvad riskigruppi erinevate krooniliste haigustega nt astmaga, kroonilise kopsu- ja südamehaigustega, diabeediga, neeru-, maksapuudulikkusega, nõrgenenud immuunsüsteemiga (HIV/AIDS või vähki põdevad) inimesed.
Gripiviirusi on kolm perekonda: A-, B- ja C-gripiviirus. A-gripiviirused nakatavad inimesi, linde ja loomi. A-gripiviirusel on võime kiiresti muutuda ja levida ning seega põhjustada massilisi haiguspuhanguid. B-gripiviirused on vähemuutlikud ning põhjustavad inimeste seas lokaalseid puhanguid. C-gripiviirus on vähelevinud ja põhjustab üksikuid haigusjuhte, seda on leitud inimestelt, koertelt ja sigadelt.
Inimese respiratoorsed sünsüütial viirused ehk RS-viirused (HRSV või RSV) põhjustavad nii alumiste- kui ülemiste hingamisteede infektsioone.
Haiguse sümptomiteks võivad olla köha, kurguvalu, aevastamine, nohu, palavik. Tüsistustena võivad tekkida bronhioliit või kopsupõletik, mistõttu võivad haiged vajada hospitaliseerimist, harva võib haigus lõppeda surmaga. Täiskasvanutel kulgeb haigus üldiselt kergelt, tüsistuste tekkimise riskigruppi kuuluvad väikelapsed, vanemaealised ja immuun-supresseeritud inimesed.
Näidustus: Gripi- ja/või RS-viiruse infektsiooni kahtlus. Proov võtta haiguse ägedas faasis, soovitavalt esimese haigusnädala jooksul.
Uuritav materjal: Ninaneelukaabe, kurgukaabe
Analüüsimeetod: Real-time PCR (reaal-aja polümeraasi ahelreaktsioon)
Referentsväärtused vt tabelist
Tõlgendus: Positiivne tulemus kinnitab infektsiooni;
Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, vaid näitab antud proovimaterjalis A, B-gripiviiruse ja/või RS-viiruse RNA puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.