Uus teenus: Vedelikupõhine günekotsütoloogiline uuring (LBC)

Alates 08.07.2020 saab SYNLAB meditsiinilaborist tellida akrediteeritud vedelikupõhist günekotsütoloogilist uuringut (LBC – liquid based cytology), mis on alternatiiviks konventsionaalsele günekotsütoloogilisele uuringule. Selle eelisteks on parem kasutusmugavus ja uuringumaterjali säilivus ning väiksem hulk mitteadekvaatseid proovimaterjale. Lisaks võimaldab meetod günekotsütoloogilise uuringuga koos tellida molekulaardiagnostilisi uuringuid, sest LBC materjal sobib mõlemasse valdkonda (üks proovivõtt = mitu analüüsi). Proovimaterjal tuleb koguda spetsiaalsesse fikseeriva lahusega eeltäidetud ThinPrep proovianumasse, mida saab tellida SYNLABi kodulehelt. Proovi võtmise juhend on leitav SIIT.

LBC uuringut on võimalik tellida nii elektroonselt kui ka pabersaatekirjaga. Analüüs on arsti programmis leitav: Patoloogia uuringud → Vedeliku põhine tsütoloogia. Endiselt palume elektroonse tellimuse puhul vormistada juurde ka günekotsütoloogilise uuringu pabersaatekiri.

Molekulaardiagnostilistest uuringutest on võimalik LBC-ga koos tellida STLI tavalist ja laiendatud diagnostilist paneeli (Chlamydia trachomatis (sh LGV), Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Ureaplasma parvum), nende paneelide üksikliikmeid ning inimese papilloomiviiruse (HPV) diagnostilist paneeli. Molekulaardiagnostiliste uuringute HK koodid ei muutu. Lisatellimusi molekulaardiagnostilisteks uuringuteks LBC materjalist on võimalik teha 30 päeva jooksul.

Teostamine: igal tööpäeval
Proovimaterjal:
emakakaelakanali kaabe
Proovivõtutarvik:
günekotsütoloogiline spaatel ja/või hari; ThinPrep tops
Proovimaterjali säilivus:
toatemperatuuril 30 päeva
Haigekassakood:
66822 (21,14 €)

Uue uuringu kohta saab lisainfot lugeda SIIT.

Küsimuste korral võtke ühendust meie klienditoe (tel 17123 või klienditugi@synlab.ee) või oma kliendihalduriga.