Uus teenus: toitumisvalikuid on nüüd võimalik hinnata roojast

Nüüd saavad inimesed uue arendatud teenuse abil teha mikrobioomi uuringu, mis kirjeldab mikroobide koosseisu sooles ja annab soovitusi toitumise korrigeerimiseks. Teenuse on välja töötanud Eesti teadlased ja uuringu aluseks enam kui 300 eestimaalaste kakaproov.

Hakkame teenust osutama koostöös Toidu- ja Fermentatsiooni-tehnoloogia Arenduskeskuse (TFTAK) teadlastega. Tänaseks on välja töötatud analüüsiteenus, mille tulemuste tõlgendamisel kasutatakse eestlaste võrdlusgruppi ning lisaks sooles elavate bakterite ülevaatele antakse raportis ka soovitusi toitumise korrigeerimiseks.

SYNLAB Eesti kommunikatsioonijuht Gerly Kedelauk ütleb: „Kuigi mikrobioomi uuringu pakkujaid on maailmas teisigi, siis Eesti teadlaste 7 aastase teadustöö tulemusena välja töötatud eestimaalaste soole bakterite DNA analüüs ja raport on usaldusväärne sisend nii inimesele kui ka toitumisnõustajatele ja -terapeutidele. Näiteks esimesed tulemused on näidanud, et enamasti tarbivad inimesed vähe kiudaineid“.
Kedelauk täpsustab, et mikrobioomi uuring on maailmas järjest enam tähelepanu saav uuenduslik meetod, mis annab ülevaate kui mitmekülgne on bakterite kooslus, st kas on piisavalt ka nn „häid baktereid“. Soole mikroobikoosluse kujunemist mõjutavad nii emalt päritud bakterid, geenid kui ka elukeskkond, sh elustiil, toitumine, haigused ja ravimid.

„Enamik inimesega seotud mikroobe asuvad soolestikus ja on selge, et nende mõju tervisele on raske alahinnata. Mitmekesine mikroobikooslus on immuunsüsteemi üks olulisemaid kaitsemehhanisme. Mikrobioomi koosluse tundmine aitab paremini mõista seedeprobleemide tagamaid ja teha targemaid toiduvalikuid“, loetleb TFTAKi mikrobioomiteadlane Kaarel Adamberg põhjuseid, miks kakaproovil põhinev uuring igale oma tervisest hoolivale inimesele vajalik on.

Uuringust selgub, kui mitmekesine ja tasakaalustatud mikroobikooslus, mis kaitseb organismi ja kindlustab seedetrakti toimimise. Seedetrakti koosluse muutustega seostatakse ärritunud soole sündroomi, põletikke, ülekaalu, diabeeti, allergiat ja teisi kroonilisi haigusi. Seedetrakti mikroobikooslus mõjutab ka inimese immuunsüsteemi ja ainevahetust. Nii võib antud analüüs anda niimõnegi tervisealase vastuse.
Teenust saab tellida minu.synlab.ee või SYNLABi laborites ja verevõtupunktides üle Eesti. Soovija saab laborist proovivõtupaki, kodus võtta kakaproovi, täita tervisealane küsimustik ning 3 päeva toitumispäevik ja saata proov laborisse. SYNLABis eraldatakse roojaproovist soole bakterite DNA, mida edasi analüüsivad TFTAKi teadlased. Kuni 4 nädala jooksul koostatakse digitaalne raport, mida on koostanud TFTAKi teadlased ja edasi arendanud SYNLABi molekulaardiagnostika laborispetsialistid ja infektsionist. Peale raportit põhjalikuma toitumisplaani soovitusteks võiks inimene pöörduda tulemusega toitumisnõustaja või –terapeudi juurde.

Meie partner – Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus (TFTAK) on inimese soolestiku mikrobioomi ehk inimese sooles elava bakterikoosluse uurimisega süsteemselt tegelenud juba alates 2012. aastast, mis teeb neist suurima kogemusega soole mikrobioomi uurimise keskuse Baltikumis ja Skandinaavias.