Toxoplasma gondii on obligatoorne rakusisene parasiit, kelle põhjustatud haigust nimetatakse toksoplasmoosiks. Nakatumine toimub parasiite sisaldava väheküpsetatud liha söömisel, looma eritiste kaudu ja emalt lootele ülekandel.
Toksoplasma võib nakatada organismi erinevaid kudesid. Tervetel lastel ja täiskasvanutel kulgeb nakkus enamasti asümptomaatiliselt ja limiteerub iseeneslikult. Võib esineda lümfadenopaatia ja koorioretiniit. Harvadel juhtudel tekib müokardiit, polümüosiit, kopsupõletik, hepatiit või entsefaliit. Nakkus võib muutuda eluohtlikuks immuunpuudulikkuse korral. Raseduse ajal esmakordselt omandatud toksoplasma võib nakatada loote ning põhjustada abordi, loote surma või kaasasündinud toksoplasmoosi. Vastsündinutel võib esineda hüdrotsefaalia, mikroentsefaalia, intrakraniaalne kaltsifitseerumine, koorioretiniit, pimedus, epilepsia, psühhomotoorne- või mentaalne taandareng.
Vt ka Toxoplasma gondii IgG, IgM (S-T gondii IgG, S-T gondii IgM)
Näidustus:
- Koorioretiniit
- Pneumoniit
- Müokardiit
- Entsefaliit
- Kaasasündinud toksoplasmoos
Uuritav materjal: Amnionivedelik, liikvor
Analüüsimeetod: Nested-PCR (polümeraasi ahelreaktsioon)
Referentsväärtus: Negatiivne
Tõlgendus:
- Positiivne tulemus kinnitab T. gondii infektsiooni.
- Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, vaid näitab antud proovimaterjalis T. gondii puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.