SYNLAB: aktiivne spordisuvi peab jääma koroonavabaks

SYNLAB annab toetaja, koostööpartneri ja testimise korraldajana oma panuse, et juulis toimuvad spordi tippsündmused ei tooks kaasa uusi koroonajuhtumeid ning tipp- ja harrastussportlased saaksid nautida piirangutevaba suve. 

Juulis, kui paljud naudivad suvepuhkust, on SYNLABi meeskond otseselt ja aktiivselt seotud enamuse nii Eestis kui mujal maailmas toimuvate tippspordisündmustega – alustades Rally Estoniaga ja lõpetades olümpiamängudega

Juba 2020. aastal lõi SYNLAB käed Eesti Olümpiakomiteega (EOK), mille alusel saavad ca 450 sportlast, kes kuuluvad EOK programmi Team Estonia, teha tasuta koroonateste SYNLABis. Sellega antakse Tokyo 2020 suveolümpiaks ja Pekingi 2022 taliolümpiaks valmistuvatele sportlastele kindlus, et neil on võimalus muretult järgida sportlastele seatud rahvusvahelisi koroonanõudeid, millele lisaks saavad nad parima ülevaate oma tervise hetkeolukorrast. Juulis algava Tokyo olümpia eel ja ajal on SYNLAB pidevalt toeks kogu Eesti esindusmeeskonnale – ligi 20 sportlasele koos nende saatjatega, kokku ca 100 inimest. 

Selle suve kodumaine spordi tippsündmus on autoralli maailmameistrivõistluste etapp Rally Estonia, mis toimub 15.-18. juulini Lõuna-Eesti teedel. Toetades juba teist aastat ralli korraldajaid koostööpartnerina teeb SYNLAB koroonateste kõikidele kodu- ja välismaistele võistlejatele ning nende saatemeeskondadele. Lisaks testitakse kõiki ralli korraldamisega seotud tegijaid, alustades ralli tehnopargi ehitajatest juba juuni lõpus. Selleks luuakse spetsiaalne testimispunkt Tartu Raadimõisa, kus asub ralli võistluskeskus. Orienteeruvalt 1500 väliskülalise testimise eesmärk on ralliga mitte ühtki uut koroonajuhtumit Eestisse tuua.

Vahetult enne rallit on SYNLAB partnerina kaasatud Euroopa Kergejõustiku U23 ja U20 meistrivõistlustele, mis toob Tallinna Kadrioru staadionile kaheks esimeseks juulinädalaks kokku üle 3000 noorsportlase. Võistluste ajaks püstitatakse Kadriorgu spetsiaalne testimisala.  

Lisaks toetab SYNLAB rahvusvahelisel tasandil Euroopa Jalgpalliliitu (UEFA), mille sellesuvine suursündmus kulmineerub 11. juulil, kui kuu aega väldanud jalgpalli EM lõpeb otsustava finaaliga. SYNLAB Grupi ja UEFA peakontori tasandil sõlmitud koostöölepingu raames testitakse iga mängu eel ligi 200 sportlast ja kokku tehakse kogu turniiri vältel jalgpalluritele ja nendega seotud isikutele ligi 170 000 testi, et nad hoiduksid reisides viirusest ja selle võimalikust levitamisest oma koduriikides.

Lisaks panustab SYNLAB toetaja, koostööpartneri või testimise korraldajana veel mitmetesse spordiüritustesse, et hoida Eesti koroonaviiruse vaba. Et aktiivne spordielu saaks suvel jätkuda ja ka harrastajad saaksid oma tervist pidevalt jälgida, siis annab SYNLAB omapoolse panuse ja teeb juulis kõikidele harrastussportlastele tervisekontrolli 15% soodsamalt. Selle eesmärgiks on tõsta Eesti inimeste teadlikkust tervislikust sportimisest, et harrastajatel oleks ülevaade oma peamistest tervisenäitajatest, nad hoiduksid ülekoormusvigastustest ning oskaksid teadlikumalt treenida, toituda ja taastuda. Soodustus on mõeldud kõigile, kes tellivad minu.synlab.ee või SYNLABi verevõtupunktides juulikuu jooksul Tervisesportlase või Terviseriski paketi.

SYNLABi teenuste juht Karin Kallikorm: “SYNLABi jaoks on väga oluline panustada  inimeste terviseteadlikkuse tõstmisesse. Me saame ja soovime seda teha viisil ja valdkonnas, milles oleme erialaselt pädevad. Kui rahvusvahelised spordisündmused toimuvad Eestis turvaliselt ja toovad sellega Eestile tähelepanu kogu maailmas, siis see on meie võimalus anda midagi ühiskonnale tagasi.”   

 Aastate jooksul on SYNLAB toetanud mitmeid sportlaseid ja spordiga seotud alaliite: Rasmus Mägi (tõkkejooksja), Jaak Hendrik Jagor (tõkkejooksja), Saskia Alusalu (kiiruisutaja), Eesti Paraolümpiakomitee ja Eriolümpia Eesti Ühendus, Eesti Ujumisliit, Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon, Eesti Suusaliit, Eesti Triatloni Liit jt.

Lisaks testimisele on SYNLAB panustanud üle 25 aasta ka spordivaldkonna teadusuuringutesse. Aastatel 2012-2013 viidi läbi uuring ülekoormusnäitajate ja harrastusspordi seose tuvastamiseks. Samuti on SYNLAB korraldanud mitmeid loenguid nii sportlastele, treeneritele kui harrastussportlastele selleks, et trenni tehtaks teadlikult, omades ülevaadet oma olulistest tervisenäitajatest. Näiteks oli SYNLAB spordimeditsiini valdkonna edendamisel partneriks Liikumistervise Innovatsiooni klastrile SportEST, viies läbi koolitusi, konverentse ja osaledes ka uute teenuste arendamises ning teavitustöös (www.sportest.eu). Viimati enne koroonat (2017-2018), kui toimus „Sportlaste rakusiseste- ja väliste mineraalainete makro ja mikroelementide rakendusuuring“, mis võttis pea kahe aasta jooksul vaatluse alla 10 Eesti tippsportlast, nende mineraalide tarbimise ja seose spordisaavutustega.