STLI DNA paneel (STDI DNA panel)

Suguteede infektsioonid (STI) esinevad tihti asümptomaatiliselt (kuni 70% juhtumitest) ning erinevate patogeenide poolt tekitatud sümptomid võivad suures osas kattuda. Samuti esineb suguhaiguste puhul sageli segainfektsioone (kuni 30% juhtumitest). Haigustekitajate kompleksne (paneelina) määramine annab kiirelt täpse vastuse konkreetse tekitaja ja võimalike kaasuvate/sega infektsioonide esinemise kohta.

Paneeldiagnostika kasutamise eelistest ja võimalikest lisaleidudest saab informatsiooni SYNLAB Eesti posterettekandest SYNLAB Eesti_STI statistika 2013 ja Eesti Arstis avaldatud artiklist „Molekulaarse kompleksdiagnostika olulisus suguteede infektsioonide diagnoosimisel“.

STLI DNA paneeli on koondatud enamlevinud suguhaiguste tekitajad: Chlamydia trachomatis (sh LGV), Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma genitalium. Antud paneel on mõeldud eelkõige rutiinseks skriininguks.

STLI DNA laiendatud paneel on kompleksem lahendus, kuhu lisaks suguhaiguste paneelis olevatele haigustekitajatele on lisatud ka mikroobid, mis võivad sageli esineda ka inimese normaalses mikroflooras, kuid teatud tingimustel võivad olla potentsiaalsed suguteede infektsioonide põhjustajad: Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Ureaplasma parvum.

Iga määratava mikroorganismi kohta leiab laboriteatmikust ka põhjalikuma peatükki.

NB! Laboratoorse diagnoosi tundlikkuse tõstmiseks soovitatakse võtta korraga mitu proovi mitmest eraldi lokalisatsioonist! Infektsiooni kahtluse korral on oluline kontrollida ka kõiki partnereid.

Paneelide koostamisel on SYNLAB Eesti kasutanud mitmete erialaspetsialistide abi.

Näidustus: Kahtlus sugulisel teel levivale infektsioonile

Uuritav materjal:Emakakaelakanali-, konjunktiivi-, orofarüngeaalne-, rektaal-, tupe-, ureetrakaabe, esmasjoa uriin, sperma, amnionivedelik

Analüüsimeetod: PCR (polümeraasi ahelreaktsioon) + hübridisatsioonanalüüs (Luminex xMAP®)

Referentsväärtus: Negatiivne

Tõlgendus: Positiivne tulemus kinnitab infektsiooni/mikroorganismi leidu.

Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni/mikroorganismi esinemist, vaid näitab antud proovimaterjalis mikroorganismi puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.

 

Kui on tellitud STLI DNA paneel või STLI DNA laiendatud paneel, siis positiivse M. genitalium DNA ja/või N. gonorrhoeae DNA tulemuse korral teostab labor PCR-meetodil automaatselt tasuta resistentsusmutatsioonide uuringud. Antud uuringud annavad infot makroliidantibiootikumide (asitromütsiin) ja fluorokinoloonantibiootikumide (moksifloksatsiin) tundlikkuse/resistentsuse kohta M. genitaliumi puhul ning makroliidide (asitromütsiin) ja fluorokinoloonide (tsiprofloksatsiin) tundlikkuse/resistentsuse kohta N. gonorrhoeae puhul.