STLI DNA haavandi paneel (STDI DNA ulcer panel)

Viimastel aastatel on infektsioonhaiguste laboratoorne diagnostika liikumas suunas, kus sarnast kliinilist pilti põhjustavate haigustekitajate määramine koondatakse asjakohastesse paneelidesse. Selline lähenemine tagab arstidele eelkõige aja kokkuhoiu, samas suureneb patsiendi kohta saadava vajaliku info hulk.

Seksuaalsel teel levivate infektsioonide (STLI) ultseratiivsete haiguste diagnostilisse paneeli kuuluvad haigustekitajad põhjustavad üsna sarnast kliinilist pilti. Samas on nende ravi erinev ning seega on vajalik patogeeni eelnev laboratoorne tuvastamine. Haigustekitajate kompleksne (paneelina) määramine annab täpse vastuse konkreetse tekitaja esinemise kohta, see omakorda loob eelduse korrektseks raviks.

Määratavad patogeenid:

STLI haavandi diagnostilisse paneeli on koondatud kõik kliiniliselt olulisemad sugulisel teel levivad ja haavandeid tekitavaid patogeenid.

Tuvastatakse järgmised haigustekitajad (DNA):

Herpes simplex virus 1
Herpes simplex virus 2
Treponema pallidum
Haemophilus ducreyi
Chlamydia trachomatis LGV

Paneeli koostamisel on Synlab kasutanud mitmete erialaspetsialistide abi. Uudsena on paneeli koostisesse arvatud ka Seksuaalsel teel levivate infektsioonide 2011. aasta ravijuhises diagnostikasoovitusena mainitud veneerilise lümfogranuloomi tekitaja Chlamydia trachomatis LGV.

Näidustus:

  • Kahtlus sugulisel teel levivale infektsioonile
  • Haavandi, villi või šankeri esinemine

Uuritav materjal: haavandikaabe, liikvor, villisisu

Analüüsimeetod: PCR (polümeraasi ahelreaktsioon) + Luminex xMAP hübridisatsioon

Referentsväärtus: Negatiivne

Tõlgendus:

  • Positiivne tulemus kinnitab infektsiooni
  • Negatiivne tulemus ei välista nimetatud mikroorganismide esinemist, vaid näitab antud proovimaterjalis selle puudumist või on selle kogus proovimaterjalis allpool metoodika määramispiiri.