Seedetrakti infektsioonide diagnostika

Seedetrakti infektsioonid on sagedased nakkushaigused, mida põhjustavad enteropatogeensed viirused, bakterid ja parasiidid. Kõige olulisemaks sümptomiks on kõhulahtisus, mis võib kesta paarist päevast (iseparanev) kuni mitme kuuni (krooniline diarröa). Kaasneda võib nähtava vere esinemine väljaheites, oksendamine, palavik, kõhuvalu. Samas võib esineda ka sümptomiteta patogeenide kandlust.

SYNLAB molekulaardiagnostika osakonnas on kasutusel soolebakterite, -viiruste ja -parasiitide DNA uuringute paneelid, mida teostatakse PCR metoodikal. Antud metoodika eelised tavapärase bakterioloogilise külvi ja antigeeni testide ees on kõrgem tundlikkus ja spetsiifilisus, kiirem analüüsi teostamise aeg ning segainfektsioonide leiu tuvastamine. Paneelidesse on kokku koondatud mitu infektsioonitekitajat, mis annavad sarnast kliinilist pilti, suurendades sellega patsiendi kohta saadava vajaliku info hulka. PCR metoodika võimaldab ka tuvastada lisaks mitmeid enteropatogeene (näiteks EPEC, EIEC, ETEC, EAEC, sapoviirus, E. histolytica, D. fragilis), mida klassikalised meetodid ei võimalda.

Seedetrakti infektsioonide paneelid:

Juhised mikrobioloogiliste uuringute määramiseks kõhulahtisuse korral on kirjeldatud „Seedetrakti infektsioonide laboratoorne diagnostika“ infovoldikus, mille leiab SIIT.