Salmonella spp. külv

Salmonella on üks sagedasemaid ägeda kõhulahtisuse tekitajaid. Kontamineerunud toidu või vee tarbimisel tekib 6 – 48 tunni pärast iiveldus, oksendamine ja kõhulahtisus, harva ka palavik. Roe võib olla vedel või keskmise konsistentsiga, verd esineb harva. Kõhulahtisus möödub iseenesest 3 – 7 päeva jooksul. Kui kõhulahtisus on kestnud rohkem kui 10 päeva, siis tõenäoliselt ei ole tegemist Salmonella poolt põhjustatud infektsiooniga.

Sümptomite möödumisel võib patsient jääda kandjaks 4 – 5 nädalaks. Krooniliseks kandjaks loetakse inimest, kellel esineb bakteri eritumist roojas >1 aasta. Antibiootikumravi pikendab Salmonella spp. eritumist roojas.

Salmonella typhi ja paratyphi poolt põhjustatud infektsiooni tuleb kahtlustada kõikidel patsientidel, kellel on anamneesis reis troopilisse või subtroopilisse piirkonda ja esineb kõrge palavik. Inkubatsiooniperiood on keskmiselt 7 – 14 päeva. Peale nakatumist võib tekkida kerge kõhulahtisus, mis tavaliselt möödub palaviku tekkimisel, kuid see sümptom on iseloomulik pigem AIDS-i patsientidele ja <1 aastastele lastele. 30%-l patsientidel võib haigusega kaasneda makulopapulaarne lööve kehal. Ravimata juhtudel võivad ilmneda 3 – 4 nädala jooksul komplikatsioonid nagu soole perforatsioon või nekroos.

Lõplik diagnoos nõuab bakteri isoleerimist verest, luuüdist, nahalööbest, roojast või steriilsest kehavedelikust. Enteeriline palavik on ainus haigus, mille puhul soovitatakse luuüdi punktaati uurida rutiinselt, sest selle sensitiivsus võrreldes verega on 90% / 50 – 70%. Bakterite hulk püsib luuüdis kauem ja bakterid on leitavad veel 5 päevase antibiootikumravi foonil. Lastel on rooja külv sensitiivsem kui täiskasvanutel: vastavalt 50% ja 27%. Kõige suurem tõenäosus saada positiivne tulemus on, kui saata uuringuks vere-, luuüdi- ja roojakülv üheaegselt.

Näidustus: Äge kõhulahtisus, profülaktiline uuring kandlusele

Uuritav materjal: Roe, rektaalkaabe

Analüüsi meetod: Külv söötmetele, haigustekitaja samastamine ja ravimtundlikkuse määramine

Tõlgendus: Salmonella spp. ei kuulu inimese normaalsesse soolemikrofloorasse. Positiivne leid tähendab infektsiooni või kandlust.