Raskemetallide pakett

SYNLABi laborianalüüside nimekirja on lisandunud uus ja erapatsientide poolt sageli küsitud Raskemetallide pakett. Paketis määratakse uriinist 21 enam levinud potentsiaalselt toksilise raskemetalli sisaldust, milleks on alumiinium, arseen, boor, vismut, kaadmium, koobalt, vask, kuld, indium, plii, mangaan, elavhõbe, molübdeen, nikkel, pallaadium, plaatina, hõbe, tallium, tina, uraan ja tsink.

Raskemetallid on suure tihedusega metalliliste omadustega elemendid, mida leidub kõikjal meie ümber – toidus, vees, õhus ja tööstuses kasutatavatest kemikaalidest tulenevalt ka mõningates toodetes. Raskemetalle satub keskkonda näiteks metallide kaevandamisel ja töötlemisel, söe- ja naftaproduktide põletamisel, väetiste tootmisel ja väetamisel, jäätmete ümbertöötlusel ja põletamisel ning liiklusest. Looduslikud raskemetallide allikad on vulkaaniline ja maismaa tolm ning maastiku põlengud.

Kuigi raskemetalle seostatakse eelkõige saastumise ja toksilisusega, on mõned neist elementidest (vask, koobalt, mangaan, kroom) inimestele väikestes kogustes vajalikud, näiteks ainevahetuses. Enamik raskemetalle on siiski organismile ka väga väikestes kogustes kahjulikud, kantserogeensed või mürgised, kahjustades kesknärvisüsteemi, maksa, neerusid, nahka, luid ja hambaid. Ägedat mürgistust suure koguse raskemetallidega kokkupuutumisest esineb harva. Sagedasem on pikaajaline raskemetallidega saastunud keskkonnas viibimine, mille tagajärgedeks on erinevad terviseprobleemid sh kroonilised haigused. Raskemetallidega seostatakse ka viimastel aastakümnetel täheldatud hüperaktiivsuse, agressiivsuse, epilepsia, skisofreenia ja autismi kiiret levikut. Lisaks üha rohkem levivaid allergiaid ja toiduainete varjatud talumatust.

Raskemetallide paketti on soovituslik teha, kui on kahtlus kroonilisele või ägedale raskemetallide mürgistusele. Sümptomid varieeruvad sõltudes sellest, millise raskemetalli mürgistusega on tegemist. Pakett aitab välja selgitada, kas organismis on mõnda raskemetalli üle normi.

21-st analüüsist koosneva paketi hind on 167 €, mis on tellitav vaid eri- või laboriarsti saatekirjaga. Analüüside tulemused saabuvad 7 tööpäeva jooksul. Tulemused on esitatud inglisekeelse originaalraporti kujul koos teostava labori referentsväärtustega, kus iga isikliku analüüsi tulemuse juures on toodud elemendi normaalse taseme vahemik. Tulemuste kõrvalekallete korral sisaldab raport ka inglisekeelseid kommentaare ehk lisaselgituse. Paketis on palju analüüside parameetreid, mistõttu on soovitatav vastuse tõlgendamiseks ning personaalse eestikeelse tagasiside saamiseks konsulteerida töötervishoiuarsti või toksikoloogiga.

Uriiniproovi võtmise täpsemad juhised leiate siit: https://minu.synlab.ee/proovide-andmine/uriiniproov/

Paketti on võimalik tellida SYNLABi verevõtupunktidest üle Eesti.

Lisainfot saab SYNLABi klienditoe telefonilt 17123 või e-kirja teel klienditugi@synlab.ee