Mida teha kui patsient teeb juttu suguhaigustest?

Hea koostööpartner!

Suguhaigused valmistavad ebamugavust mitmel rindel – ühest küljest on patsiendil neist piinlik rääkida ja teisalt tekitavad need talle ebameeldivaid sümptomeid. Seda juhul, kui sümptomid tekivad, sest kuni 80% juhtudest võivad levinumad suguhaigused kulgeda ka asümptomaatiliselt ning neid kantakse edasi pahaaimamatult.

Kõige sagedasem suguhaigus on Eestis klamüdioos, mida diagnoositakse aastas enam kui 1000 juhtu! Ka tripper ei ole kusagile kadunud, kuid meditsiinilabori andmetel tasuks enam tähelepanu pöörata ka võimalikule urogenitaalsele mükoplasmoosile. SYNLABis tehtud uuringute põhjal oleme leidnud, et ligi 50% Mycoplasma genitalium juhte jääb hetkel raporteerimata.

Erinevate patogeenide poolt tekitatud sümptomid võivad suures osas kattuda ja sageli esineb suguhaiguste puhul ka segainfektsioone (kuni 30% juhtumitest). Kompleksdiagnostika abil saab sugulisel teel levivaid infektsioone (STLI) kiiremini ja täpsemalt tuvastada ning parandada seeläbi suguhaiguste ravi ja diagnoosimise kvaliteeti. Ühtlasi annab selline lähenemine laiema statistilise ülevaate STLI tekitajate epidemioloogilise leviku kohta.

 

Üks paneel, mitu haigustekitajat

SYNLABi STLI DNA paneeli on koondatud enamlevinud põletikuliste suguhaiguste tekitajad: Chlamydia trachomatis (sh LGV), Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma genitalium.

Meditsiinilaboris tehtud analüüside põhjal näeme suguhaiguste suhtes testimise tõusu pärast suuremaid pidustusi – jõulude ja jaanipäeva järgselt. Järjest rohkem pöörduvad inimesed selliste muredega ka perearsti poole. Kui on vajadus patsienti suguhaiguste suhtes testida, siis soovitame valida STLI DNA paneeli. Jaanuaris ja veebruaris on STLI DNA paneel Teile kampaaniahinnaga 64,53 € (66608 x 3), mis on kolme üksikanalüüsi tavapärane hind, kuid tulemuse saab viie tekitaja kohta. Tavahind 86,04 € (66608 x 4).

Positiivse M. genitalium DNA ja/või N. gonorrhoeae DNA tulemuse korral teostab labor automaatselt ka tasuta resistentsusmutatsioonide uuringud.

Kampaaniahind kehtib perioodil 08.01.2024-29.02.2024 tellitud STLI DNA paneelidele ning on nähtav raviarvel.

Uuringu leiate SYNLABi tellimislistis uuringugrupist “Nakkustekitajate uuringud (PCR)”. Uuritavaks materjaliks sobib emakakaelakanali-, rektaal-, kurgu-, tupe-, ureetrakaabe, esmasjoa uriin või sperma.

 

Efektiivsem ravi on võimalik!

Viimaste aastate teadusuuringud on näidanud, et teatud mutatsioonid M. genitaliumi genoomis takistavad makroliidide ja fluorokinoloonide toimet. SYNLABi saabunud proovidest ca 50% juhte kannab endas emba-kumba resistentsust. Samuti on täheldatud N. gonorrhoeae ravimresistentsuse väljakujunemist pea kõikidele hetkel laialt kasutavatele antibiootikumide rühmadele.

Resistentsusmutatsioonide uuringuid saab tellida eraldi nii M. genitalium DNA kui ka N. gonorrhoeae DNA üksikanalüüsidele. Kampaania perioodil teostame tasuta resistensusmutatsioonide uuringud ka M. genitalium DNA ja N. gonorrhoeae üksikanalüüside positiivsete tulemuste korral (tavahind 66612, 42,92 €), kui olete programmis järgmistele sisendparameetritele vastanud “ja”:

  • Positiivse M. genitalium tulemuse korral lisada antibiootikumide resistentsusmutatsioonid
  • Positiivse N. gonorrhoeae tulemuse korral lisada antibiootikumide resistentsusmutatsioonid

 

Tunnete, et soovite värskendada teadmisi STLI diagnostika vallas? Meie e-koolituskeskuses on võimalik vaadata ka teemakohaseid koolitusi – “Sugulisel teel levivad infektsioonid ja laboridiagnostika” ja “Klamüüdia laboridiagnostika”.

 

Kasutage võimalust ja lubage laboril uurida oma patsienti põhjalikumalt, et saaksite teha paremaid raviotsuseid.

SYNLAB Eesti