Mida paljastavad meeste tervisekontrollid?

November on pannud Eesti meeste tervisele vähemalt kord aastas rohkem tähelepanu pöörama. Pikema Sõpruse Päev on meestekuu raames korraldatud kodanikualgatuslik heategevuskampaania, mis kutsub mehi üles veetma koos sõpradega üks tore ühine päev ning selle raames ka oma tervist kontrollima. Esimese kahe nädalaga käis SYNLABis, Medicumis ja Qvalitases tervisekontrollis ligi 500 meest. Tule tervisekontrolli sõpradega, sest grupi iga kümnes saab analüüsid tasuta!

SYNLABi laboriarstid tõdevad, et laboris analüüsitud eesti meeste vereproovide tulemustest joonistuvad selgelt välja iseloomulikud terviseprobleemid, mida on sageli võimalik ennetada või elustiiliga nende tagajärgi vähendada.

Meeste tervise kuu raames meeste- ja laboriarstide poolt koostatud tervisekontrolli pakettides meestele vanuses kuni 35 ja 35+ sisalduvad peamised analüüsid, mis võimaldavad hinnata mehe organismi hetkeseisu, südame-veresoonkonnahaiguste riski (kolesteroolide tase), diabeedi tekke riski või esinemist (glükohemoglobiini tase), kas alkohol, ravimid vm on kahjustanud maksa ja meesuguhormooni testosterooni taset. 35+ vanuses meestel lisaks ka kõrgest kusihappe tasemest tingitud neeru- ja südamehaiguste riski. Paljud mehed on positiivselt üllatunud, kui saavad infot, et eesnäärmevähi riski on võimalik vereprooviga (PSA) testida. Enamasti ollakse lihtsalt õnnelikud saadud teadmise üle, et analüüsi järgi on vähirisk madal ja küsitakse, et millal jälle kontrollima peab. Vastus on 4 aasta tagant, mis viitab ravijuhisele. Ligi 5%-l meestest aga esineb kõrge eesnäärmevähi risk.

SYNLABi laboriarsti dr Meeli Glükmanni sõnul on väga positiivne, et kohe kuu alguses tulid nii paljud mehed oma tervist kontrollima. Kahjuks on enamusel meestel tulemused normist väljas. Meeste tervisekuu raames annab labor koos analüüside tulemustega ka üldised selgitused ning soovitatakse juurde Meestekliiniku või laboriarsti konsultatsiooni. „Kõige sagedamini on probleeme kolesteroolide tasemega, mis on peamiseks südame-veresoonkonnahaiguste riskifaktoriks,“ nendib dr Glükmann. „Mõnel üksikul on probleeme ka veresuhkru (glükohemoglobiini analüüs) liialt kõrge tasemega, mis on aga otseselt diabeedi riskiks. Osa meestest peab edaspidi elustiili muutma senisest tervislikumaks – toituma tasakaalustatult, olema füüsiliselt aktiivsem ja vähendama kehakaalu. Ei ole harv ka madal meessuguhormooni testosterooni tase, mis võib soodustada kehakaalu tõusu, on metaboolse sündroomi ja 2. tüübi diabeedi tekke riskifaktor ning vähendab ka lihaste sportlikku sooritusvõimet. Sellised tulemused ei rõõmusta, kuid kinnitavad, et aeg ajalt tuleks verenäitajaid kontrollida. Vereanalüüside tulemused, mis koos arstiga üle vaadatud, sageli n-ö raputavad meest ja panevad elustiili osas muudatusi tegema.“

Näiteid tervisekontrolli tulemustest
Novembris on SYNLABist tervisekontrolli tellinud üle 500 mehe, kusjuures ligi pooled on tellitud kinkekaardina, mida enamasti ostavad naised.

Valdav enamus meestel oli südameriski analüüsid korrast ära
Tervelt 65% meestest sai novembri kahel esimesel nädalal tulemusena kolesterooli näidu, mis oli üle normi. See on südame-veresoonkonna haiguste, sh ka infarkti riski veretest. Sellise tulemustega saaks mees ise palju oma tervise heaks ära teha, alustades regulaarse liikumise ja kolesterooli vähendamisega toidus. Kolesteroolirikkad toidud toodud välja Tervise Arengu Instituudi kodulehel.

12% meestel oli testosterooni tulemus korrast ära
Esimesel kahel nädalal SYNLABi pöördunud poole tuhandest mehest oli tervelt 12% meestel testosterooni tulemus alla normi.
Testosteroon on peamine meessuguhormoon, mis mõjutab spermatosoidide kasvu ja arengut, eesnäärme talitlust, sekundaarsete sugutunnuste arengut ja potentsi, samuti lihasmassi ja -jõudlust. Madalad väärtused esinevad meestel hüpogonadismi, alkoholismi, raske füüsilise koormuse, mõnede ravimite tarvitamise või östrogeenteraapia tõttu. Kõrged väärtused esinevad tavaliselt koos hormoonsüsteemi erinevate häiretega.

Igal 10. mehel on kõrge eesnäärme vähi riski analüüsi tulemus
Eesnäärme vähi riski saab hinnata vereanalüüsi põhjal, seda teavad ja kontrollivad juba paljud mehed. See on soovituslik kõikidele meestele alates 40. eluaastast, dr Margus Punabi soovitusel isegi juba 35. eluaastast. Haigestumise tõenäosus on suurem meestel, kelle lähisugulastel on see kasvaja diagnoositud. 11% meestest said normist kõrgema tulemuse. Kui esmane eesnäärme vähi riski analüüs on kõrge, tuleks edasisteks uuringuteks pöörduda meestearsti poole.

Diabeedi riski oli väga harva
Hea uudisena tuli välja, et esines vähe varjatud põletikke ja ainult 4 mehel oli diabeedi ehk suhkruhaiguse riski näitav analüüs glükohemoglobiin kõrge.

Mehed tulge tervisekontrolli
Pikema Sõpruse Päeva raames on meestearst dr Margus Punab ja laboriarstid kokku pannud analüüsid, mida mehed võiks teha oma esmaseks tervisekontrolliks.
Kuni 35 esmane tervisekontroll koosneb 10st analüüsist (koos vererõhu ja verevõtmisega 47€) ning 35+ mehelele soovitavad arstid 12 analüüsi (57€). Need analüüsid annavad ülevaate üldverepildist; (varjatud) põletike olemasolust; diabeedi, südame-veresoonkonna ja eesnäärme vähi riskist, alkoholi mõjust organismile ja maksa seisundist.

Tasulisi tervisekontrollipakette meestele kuni 35 aastat ja 35+ saab teha üle Eesti SYNLABi verevõtukohtades, Medicumi ja Qvalitase arstikeskustes ning Tartu Ülikooli Meestekliinikus novembris ja detsembris. Kõikide pakettide juurde saavad mehed arstide poolt üldised kirjalikud kommentaarid. Soovitame lisaküsimuste või normist kõrvalekallete puhul võtta arsti nõustamise, mida nimetatud asutustes saab.

Tule tervisekontrolli sõpradega, sest grupi iga kümnes saab analüüsid tasuta!
Kogu kokku vähemalt 10-liikmeline sõpruskond ning tulge koos SYNLABi. Oma tervisest põhjaliku ülevaate saate spetsiaalselt meestele koostatud pakettidega.
Sõpruskonna registreerimiseks kirjuta klienditugi@synlab.ee.

Mehed, veetke koos päev
Novembrikuu jooksul oodatakse üle Eesti oma tervist kontrollima erinevaid sõpruskondi, töökollektiive, treening või muid hobigruppe ning klubisid ja teisi seltskondi. Samuti kutsutakse mehi pärast ühist meditsiiniasutuse külastamist veetma oma sõpradega aktiivne päev ühistel üritustel, võistlustel, kontsertidel või muul moel, et Pikema Sõpruse Päevast jääks mälestus ning see kasvaks sõprade jaoks oodatud traditsiooniks igal aastal novembris.

Ühise päeva ideid ja tervisekontrollide infot saab pikemsõprus.ee. Olge mehed eeskujuks, olge olemas oma perele ja sõpradele pikalt ja tervelt!