Meditsiinilabori Synlab omanikeringiga liitus Novo

Novo Nordisk Foundation’le kuuluv Novo A/S omandas optsiooni osta rohkem kui 10 % Synlab grupi aktsiatest. Tegemist on Euroopa meditsiinidiagnostika turul märkimisväärse investeeringuga, millest võidab ka meie koduturg – Eesti mahult suurim meditsiinilabor Synlab Eesti OÜ kuulub Synlab gruppi.

Synlab on Euroopa suurim laborivõrgustik, mis tegutseb 35 riigis ja neljal kontinendil, teenindab aastas ligi 50 miljonit patsienti tehes neile kokku rohkem kui 400 miljonit laborianalüüsi. Grupi  aastane müügitulu on ca 1,5 miljardit eurot . Mullu omandas investeerimisfirma Cinven esmalt Prantsuse juurtega Labco ning seejärel Saksamaalt alguse saanud Synlabi. Synlabi ja Labco ühine meditsiinidiagnostika ettevõte kannab Synlabi nime ja uuenenud sinine kaubamärk võetakse kasutusele 2016. aasta jooksul.

Synlab Eesti (endine Quattromed HTI) on osa Synlabi Põhja-Euroopa piirkonnast, kuhu lisaks Eestile kuuluvad hetkel Soome, Norra ja Leedu. Regiooni juhtimine ja keskne meditsiinilabor asuvad Tallinnas, kus tehakse aastas üle 5 miljoni laborianalüüsi, millest ca 40% moodustab tervishoiuteenuste eksport Soome. Synlab Eesti on tööandjaks ligi 200 inimesele Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis, Narvas, Viljandis, Võrus, Elvas ja Põltsamaal.

Eestis ollakse keskendunud peamiselt pere- ja eriarstide teenindamisele, aga järjest enam pöörduvad laborisse ka eraisikud – soovitakse teha erinevaid tervisekontrolli pakette ning üksikanalüüse või siis konsulteerida laboriarstiga. Eraisikute kasutuses on ka patsiendiportaal minu.synlab.ee, mille kaudu saab tellida laborianalüüside pakette ning kus leiab lisaks laialdast teavet erinevate verenäitajate kohta.

Synlabi Põhja-Euroopa regiooni tegevjuht Rainar Aamisepp kommenteerib hiljutist investeeringut järgnevalt: „Hea meel on näha, et rahvusvaheliselt tuntud pikaajalistele investeeringutele keskendunud Novo hindab kõrgelt Synlabi strateegiat ja püüdlusi meditsiinidiagnostika turul. Novo otsus on järjekordseks teetähiseks Synlab grupi arengus, süvendades veendumust valitud arengusuundade jätkusuutlikkuses. Eelmisel aastal toimunud Labco ja Synlabi ühinemisele on see vääriline järg ning ühendatud kompetentsid ja ressursid laiendavad ka meie arstide ja patsientide jaoks analüüside valikut ja  kättesaadavust. Investeeringute tugi võimaldab meil jätkuvalt toetada diagnostikasektori arengut, luua Eestis piirkonna keskusena uusi ja huvitavaid töökohti ning arendada Eesti jaoks olulist tervishoiuteenuste eksporti.“