Legionella pneumophila laboratoorne diagnostika

Legionella pneumophila on gram-negatiivne bakter, mis levib peamiselt kontamineeritud vee aerosoolidega ja põhjustab erinevaid kliinilisi haigusi. Üheks vormiks on Pontiac’i palavik – palavikuga kulgev, enamasti iseparanev haigus, millega võivad kaasneda peavalu, lihasvalud, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus. Sümptomid tekivad enamasti 4-60 tundi peale võimalikku nakatumist. Teine oluline vorm on nn legionääride haigus, mis kulgeb kopsupõletikuna. Sümptomiteks köha, palavik ja hingamisraskus. Peiteajaks on tavaliselt 2-10 päeva.

Legionelloos võib esineda nii tervetel kui ka immuunkomprimeeritutel, viimastel on infektsioon sageli raskema kuluga. Haigestumise soodustavateks teguriteks on näiteks kõrgem iga (üle 50 aasta), vähenenud immuunsus (kaasnevate haiguste tõttu) ja suitsetamine. Reeglina haigus inimeselt inimesele ei levi.

Mida peaks tegema inimene, kes on puutunud kokku võimaliku nakkusallikaga?

Kõigepealt tuleks jälgida oma tervist ning haigusümptomite korral pöörduda oma perearsti poole, kes hindab laboratoorse testimise vajadust.

Millist analüüsi valida?

Lisaks Legionella pneumophila’le on atüüpiliste pneumooniate sagedasemateks tekitajateks ka Mycoplasma pneumoniae ja Chlamydophila pneumoniae. Sellest tulenevalt soovitame diagnostikaks kasutada uut kolmikpaneeli – Chlamydophila pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae, Legionella pneumophila DNA paneel. PCR-meetodil põhinev uuring rögast on kõige tundlikum test nimetatud tekitajatest põhjustatud haiguste avastamiseks. Teadusuuringud on näidanud, et rögast tehtud PCR-meetodil põhinev uuring on oluliselt parema tundlikkusega võrreldes kurgu- ja ninaneelukaapest tehtud uuringuga. Antud paneeli leiate arsti programmis SYNLABi tellimislisti uuringugrupist „Nakkustekitajate uuringud (PCR)“. Paneel on kodeeritud Haigekassa koodiga 66608×2. Analüüsi teostamise aeg on 2 tööpäeva. Uuring on tellitav ainult paneelina.

Kui rögaeritus puudub ja sügavaid hingamisteede materjale (nagu bronhiloputis, trahheaaspiraat) on keeruline võtta, võib kasutada ka uriinist Legionella antigeeni määramist – Legionella pneumophila Ag uriinis. Antigeeni test on madalama tundlikkusega, seda eriti kergemate haigusnähtude korral. Selle analüüsi leiate arsti programmis SYNLABi tellimislisti uuringugrupist „Nakkustekitajate uuringud (Ag, Ab)“. Analüüs on kodeeritud Haigekassa koodiga 66542. Analüüsi teostamise aeg on 1 tööpäev.

Diagnostika tundlikkuse tõstmiseks soovitatakse võimalusel kombineerida PCR ja antigeenitesti.

 

Selleks, et tellimislisti uuendused kajastuksid Teie arsti programmis, palume teha programmile uuenduse.

Küsimuste korral võtke ühendust SYNLABi klienditoega (tel 17123, klienditugi@synlab.ee) või oma kliendihalduriga.