Leetrite kaitse taset saab analüüsida lihtsa vereprooviga

Leetrid on viirushaigus, mis levib õhu kaudu piisknakkusena haige köhimisel või aevastamisel.  Leetrid on ülimalt nakkav haigus: umbes 90% haigega kontaktis olnud vastuvõtlikest isikutest (vaktsineerimata või ebapiisava immuunsusega) haigestub. Peiteaeg kestab keskmiselt 10 päeva, teatud juhtudel kuni 21 päeva. Sümptomiteks on lööve, palavik, kurgu ja silmade põletik. Haiguse tüsistusteks võivad olla raskekujuline kopsupõletik, keskkõrvapõletik või peaajupõletik. Leetritele spetsiifilist ravi ei ole, kuid haigus on vaktsineerimise teel välditav. Vaktsineerimise tulemusena tekivad organismis antikehad, mis kaitsevad inimest haigustekitajaga kokkupuutumisel haigestumise eest. Samuti tekivad needsamad kaitsvad antikehad leetrite läbipõdemisel ning see annab eluaegse immuunsuse.

Seda, kas inimesel on organismis piisaval hulgal leetriviiruse vastaseid antikehi, saab kindlaks teha lihtsa vereanalüüsiga – tuleb määrata leetriviiruse vastase IgG antikehade sisaldust veres. Kui nende antikehade sisaldus on üle teatud taseme, on inimesel leetriviiruse vastane immuunsus (kaitse) olemas, kui antikehi pole piisavalt, siis on immuunsuse tekkeks vajalik (re)vaktsineerimine. Analüüsi võivad teha kõik inimesed, kes ei tea kindlalt oma vaktsineeritusest leetrite suhtes.

Leetriviiruse vastase IgG antikehade analüüsi andmiseks ei pea inimene olema söömata-joomata ning verevõtuks ei pea eelnevalt registreerima.

Analüüsi saab anda arsti saatekirjaga või tasuliselt, tellides analüüsi Minu SYNLABist.

Lisainfo SYNLABi klienditoelt: klienditugi@synlab.ee või telefonil 17123.